Agroturystyka – marszałek Wielkopolski nagrodził najlepszych

W Poznaniu nagrodzono najlepsze wielkopolskie gospodarstwa agroturystyczne. Ten rodzaj wypoczynku staje się coraz większą gałęzią turystyki, a właściciele ośrodków – poważnymi przedsiębiorcami.

Oferta wypoczynkowa w Poznaniu jest raczej standardowa – nie licząc może kilku co bardziej ekstrawaganckich hoteli. Na pewno jednak nie spotkamy tutaj takich atrakcji, z jakich skorzystać można w gospodarstwach agroturystycznych na terenie Wielkopolski. To właśnie dla nich Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zorganizował projekt “Agroturystyka – współpraca w sieci”, którego częścią był konkurs dla właścicieli tego typu placówek.

Jego rozwiązanie i wręczenie nagród odbyło się w piątkowe popołudnie w Poznaniu. Do restauracji Oaza nad jeziorem Strzeszyńskim. Jeżeli więc ktoś zastanawia się nad taką formą wypoczynku – warto wiedzieć, które miejsca w Wielkopolsce wybrać.

Chociaż jak podkreślał Tomasz Bugajski, członek zarządu województwa Wielkopolskiego, w konkursie nie było przegranych, to jednak ktoś zwyciężyć musiał. W kategorii dla indywidualnych gospodarstw agroturystycznych najlepsze okazało się Ranczo w Dolinie, znajdujące się w Dąbrówce Kościelnej. Drugie miejsce zajęła Wojciechówka z Pakosławia, natomiast trzecią lokatę zdobyła Villa Ola z Giewartowa. Główną nagrodę dotyczącą współpracy w sieci, czyli grup agroturystycznych, odebrała Lidia Woźniczka, reprezentująca 7 gospodarstw.

Agroturystyka w Wielkopolsce rozwija się w szybkim tempie, na co podczas gali wręczenia nagród zwracał uwagę Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego.

– Okazuje się, że Wielkopolska w tym zakresie zrobiła w ostatnich latach spore postępy. Ta liczba 600, czy już pewnie więcej, gospodarstw agroturystycznych funkcjonujących w Wielkopolsce jest bardzo znacząca – przemawiał do zebranych marszałek. – Zważywszy na to, że kierują nimi ludzie otwarci na wszelkie trendy współczesnego świata, na wiedzę i możliwość korzystania z funduszy europejskich można z całą pewnością stwierdzić, że ten potencjał rośnie.

Projekt “Agroturystyka – współpraca w sieci” rozpoczął się w roku 2012. Był to nie tylko konkurs, ale też szkolenia i zachęty do współpracy w dziedzinie agroturystyki. Marszałek podkreślał, że właśnie sieci, współpraca i koordynacja pewnych działań, pomimo konkurowania ze sobą, jest największą wartością projektu.

Chociaż programy dotyczące nowych środków unijnych nie został jeszcze skonkretyzowane, to jednak marszałek Woźniak zapowiedział, że projekt będzie kontynuowany.
– Jesteśmy zdecydowani, żeby kierować pieniądze na tę dziedzinę, z któregokolwiek programu będą pochodzić. Jak widać jest ona efektywna i jej rozwój bardzo cieszy – podkreślał marszałek.

W konkursie nagrodzono również dziennikarzy, przygotowujących reportaże o zmianach, które zachodzą w wielkopolskich wsiach i osrodkach agroturystycznych. Główną nagrodę otrzymał Krzysztof Sadowski z Radia Merkury, a drugie miejsce przypadło Wojciechowi Chmielewskiemu, również dziennikarzowi Merkurego. Wyróżnienie zdobył Tomasz Wojciechowski z telewizji Proart.