Ławica - czy to już katastrofa?

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. archiwum
REKLAMA

To już nawet nie spadek, ale prawdziwa katastrofa - tym razem o ponad 25 proc.! Port Lotniczy Ławica z miesiąca na miesiąc traci coraz więcej pasażerów, jednak władze lotniska zachowują optymizm - a prezydent Poznania obdarowuje je nagrodami!

O problemach poznańskiego lotniska piszemy już od początku roku 2013, za każdym razem mając nadzieję, że przekażemy naszym czytelnikom jakąś pozytywną informację. Niestety czas dobrych wiadomości jeszcze nie nastał - my zaś musimy poinformować o kolejnym rekordzie poznańskiego lotniska.

Rekordowy jest w tym przypadku spadek liczby obsłużonych pasażerów - w maju 2013 z Ławicy odleciało jedynie 118 tys. 839 osób, o niemal 40 tys. (ponad 25 proc.) mniej niż przed rokiem. Na tym złe informacje się nie kończą - jest to bowiem największy spadek liczby obsłużonych pasażerów, jaki w ciągu kilku ostatnich lat został zanotowany na jakimkolwiek porcie lotniczym w Polsce!

Takiego spadku nie można tłumaczyć odbywającymi się przed rokiem mistrzostwami Euro 2012, ponieważ impreza ta rozpoczęła się dopiero w czerwcu. Również zeszłoroczna działalność linii lotniczych OLT nie przysłużyła się do tego, ponieważ udział tych linii w lotniczym "torcie" w Poznaniu był dość marginalny.

Po raz kolejny również spadek nie dotyczy jedynie porównania statystyk w okresie "miesiąc do miesiąca" za rok 2012, ale też z lat ubiegłych. W maju 2011 co prawda liczba obsłużonych pasażerów była podobna co w bieżącym okresie, jednak już w maju 2010 z Ławicy odleciało ponad 4 tys. więcej pasażerów!

Jeżeli tendencja zniżkowa będzie się utrzymywać to kolejny rekord spadającej frekwencji Ławica pobije w zbliżających się miesiącach wakacyjnych, czyli okresie, kiedy tradycyjnie zwiększała się liczba pasażerów. Niestety, nie ma co liczyć na poprawę - w niedawnej rozmowie z portalem Codzienny Poznań Ryszard Grobelny, prezydent naszego miasta przyznał, że zarząd musi sobie radzić sam i nie ma co liczyć np. na dofinansowanie nowych połączeń lotniczych.

Co ciekawe, Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu Ławicy za pracę, która doprowadziła do obecnych spadków, otrzymał niedawno nagrodę z rąk Ryszarda Grobelnego. Jak napisano w specjalnym oświadczeniu, "prezydent Grobelny w szczególności docenił efekty zarządzania poznańskim portem, który zaspokaja rosnące potrzeby komunikacyjne aglomeracji".

Jedyną szansą na jakiekolwiek zmiany mogą być fatalne wyniki finansowe, które najpewniej zostaną zanotowane na lotnisku w 2013 roku. Pytanie tylko, czy będzie to wystarczający powód dla udziałowców - samorządów Poznania oraz Województwa Wielkopolskiego - do pożegnania się z obecnym zarządem lotniska i... czy nie będzie wówczas za późno na jakiekolwiek zmiany.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA