Śladami Kernwerku na poznańskiej Cytadeli

Spacer po umocnieniach Cytadeli z przewodnikiem – to jedna z atrakcji Dni Ułana, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Wszystkich chętnych zaprasza Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań w niedzielę 21 kwietnia 2013 roku o 10.

Poznańska twierdza poligonalna była jednym z najpotężniejszych dziewiętnastowiecznych zespołów budowli militarnych w Europie. Zrealizowana w latach 1828-1869 wyróżniała się zarówno walorami architektonicznymi, jak i obronnymi. To ogromne przedsięwzięcie inżynierskie nie pozostało też bez wielopłaszczyznowego wpływu na rozwój miasta.

Do czasów dzisiejszych zachowały się jednak tylko skromne relikty tych umocnień zniesionych w kilku etapach. Podobny los spotkał Fort Winiary rozebrany w większości po II wojnie światowej. Z tego też względu obecnie na tym miejscu znajduje się Park Cytadela będący jednym z najpiękniejszych śródmiejskich terenów zielonych Jego największą budowlą murowaną był natomiast Śródszaniec (Kernwerk).

W tym roku trasę zwiedzania poprowadzono właśnie jego śladami. W trakcie spaceru będzie można zobaczyć zachowane kazamaty estakady Wielkiej Śluzy, relikty drogi dojazdowej prowadzącej do bramy głównej bronionej przez kaponierę szyjową, a także niedostępnych na co dzień fragmentów umocnień, w tym – dzięki uprzejmości Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych – odcinka fosy wraz z przyległymi pomieszczeniami w pobliżu estakady Małej Śluzy (zobacz zdjęcie). Dużą atrakcją będzie również oprowadzanie w historycznych mundurach z epoki.

Na pruskim posterunku wartowniczym na dziedzińcu będzie można natomiast bezpłatnie otrzymać kolejny numer „Bitewnika Poznańskiego”, tym razem poświęconemu przede wszystkim dawnej twierdzy.

Spacer po umocnieniach odbędzie się w ramach niedzielnego festynu wieńczącego 28. Dni Ułana. Święto to organizowane jest dla upamiętnienia pierwszej dekoracji sztandaru 15. Pułku Ułanów Poznańskich Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego „Virtuti Militari” przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Miała ona miejsce 22 kwietnia 1921 roku w uznaniu znakomitych zasług jednostki w wojnie polsko-bolszewickiej.

Zbiórka wszystkich chętnych o godz. 10.00 oraz 16.00 w pobliżu Dzwonu Pokoju.