Ruszają Drema i Furnica

Fabryka mebli na żywo, mistrzostwa Polski we… wbijaniu gwoździ oraz zawody w jak najlepszym i jak najszybszym układaniu parkietu – 16 kwietnia w Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Drema oraz Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli Furnica.

Obie imprezy targowe są powszechnie uważane za barometr polskiego przemysłu drzewnego, a to ważny przemysł.
 – Polska jest trzecim dostawcą mebli na rynku Unii Europejskiej i czwartą światową potęgą sektora meblowego – mówi dr Małgorzata Wnorowska, redaktor naczelna “Przemysł Drzewny. Research & Development”. – Aż 74% mebli wyprodukowanych z polskiego drewna i płyt trafia na rynki zagraniczne, 49% produkowanego papieru i tektury, 43% materiałów podłogowych oraz bezpośrednio 28 % płyt drewnopochodnych.

Polskie meblarstwo jest czołowym pracodawcą w przemyśle (zatrudnia połowę wszystkich zatrudnionych w przemyśle drzewnym czyli ok. 130 tys. pracowników), jest też branżą, która w ostatniej dekadzie przyciągnęła znaczne środki z tytuły napływu zagranicznego kapitału inwestycyjnego do Polski. W 2011 roku produkcja sprzedana mebli wzrosła w Polsce o ponad 21% r/r w cenach bieżących. Rok 2012 był już jednak słabszy, głównie za sprawą osłabienia koniunktury w strefie euro.
 
Okazją do nowego spojrzenia na strategię przedsiębiorstwa z branży meblarskiej i drzewnej są właśnie targi Drema i Furmica, największe w Europie Środkowo-Wschodniej wystawa branży obróbki drewna i jedyne w Polsce tak prestiżowe spotkanie branży komponentów do produkcji mebli.
Drema będzie miejscem prezentacji kompleksowej oferty w zakresie maszyn i urządzeń dla sektora drzewnego i meblarskiego. Będzie można zapoznać się z szeroką gamą rozwiązań od obróbki drewna okrągłego do zaawansowanych technologii w przemyśle meblarskim. Oprócz firm i przedstawicieli tych dziedzin, na targach znaleźć można również ofertę z zakresu leśnictwa, szerokiej gamy chemii do drewna oraz biomasy.
W targach Furnica udział  wezmą natomiast czołowi producenci, dostawcy i dystrybutorzy komponentów oraz materiałów i akcesoriów, które pozwolą na realizacje nawet najbardziej ambitnych kolekcji meblowych.

A co będzie warto na nich zobaczyć? Tradycyjnie już Fabrykę Mebli na Żywo, która w tym roku będzie produkowała biurka i kontenery biurowe. Twórcy Fabryki wykorzystają do ich produkcji innowacyjny i ekologiczny produkt jakim są płyty DendroLight®.

Warto będzie zajrzeć na wystawę “Urok detalu” – na pięciu wyodrębnionych stoiskach będzie można zobaczyć specjalnie zaprojektowane meble, a na ekspozycji „W kręgu iluzji” – wzory dające ułudę głębokości, trójwymiarowości czy też przekształcające je optycznie w zupełnie inne rodzaje mebli.

Miłośnicy motoryzacji powinni zajrzeć na wystawę Automotive Design, gdzie można zobaczyć między innymi kanapy czy sofy stworzone z najpiękniejszych modeli klasycznej motoryzacji oraz stoliki produkowane na bazie oryginalnych bloków silników. Jednym z ciekawszych elementów są repliki klasycznych dystrybutorów paliwa, które mogą mieścić w sobie szafkę z półkami, witrynę z przeszklonymi ściankami czy też z zamontowanym komputerem, monitorem i głośnikami spełniająca funkcję szafy grającej.

Ci, którzy chcieliby zobaczyć pracę parkieciarza na żywo, też będą mieli taką okazję, będa mogli również sami sprawdzić, co potrafią, na Poligonie Umiejętności. No i koniecznie trzeba będzie zajrzeć do pawilonu 5 na dwunaste już Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ…