Hieronim Malina - zapomniany poznański malarz

Autor: A. Sobocińska, Muzeum Narodowe
REKLAMA

Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu zaprasza na Piątkowy wieczór w muzeum, podczas którego przypomniana zostanie postać Hieronima Maliny – zapomnianego poznańskiego malarza.

Hieronim Malina (1891-1948) malował portrety, także liczne autoportrety, kompozycje figuralne i religijne, krajobrazy w technice olejnej, pastelu i akwareli. Pełne temperamentu malarstwo Maliny odznacza się dynamicznymi i żywymi rozwiązaniami kolorystycznymi, często o silnych kontrastach. Podkreślają je mocne pociągnięcia pędzla i efekty fakturowe na powierzchni niektórych płócien, akcentujące formę obrazów, najczęściej stosowane w portretach.
 
W ostatnich latach do Muzeum Historii Miasta Poznania trafił duży zespół prac Hieronima Maliny, obejmujący kilkadziesiąt obrazów, przeważnie olejnych, oraz kilkaset szkiców i rysunków. Prace te, ze względu na stan zachowania, poddawane są sukcesywnie zabiegom konserwatorskim. Pretekstem do spotkania z publicznością jest pokazanie na gorąco problematyki badawczej i konserwatorskiej. Pracownicy z Pracowni Konserwatorskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu opowiedzą o swoich doświadczeniach ratujących obrazy poznańskiego malarza. Na pokazie zaprezentowane będą prace jeszcze przed konserwacją i takie, które poddane zostały już tym zabiegom.


Spotkanie rozpocznie się 12 kwietnia o godz. 19.00, a poprowadzą je Jarosław Mulczyński, kurator z Muzeum Historii Miasta Poznania, oraz Katarzyna Męczyńska i Paweł Napierała -  konserwatorzy z Muzeum Narodowego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA