Jak jechać, by uniknąć przedświątecznych korków?

Autor: NaviExpert, fot. archiwum
REKLAMA

Średnio o jedną trzecią czasu więcej niż zwykle spędzą kierowcy na wylotówkach z dużych miast w piątek w godzinach popołudniowego szczytu - tak wynika z prognoz dostawcy nawigacji mobilnej firmy NaviExpert. Jak więc jechać, by nie utknąć w korkach?

Jedną z najwolniejszych wylotówek z Poznania jest odcinek od Ronda Obornickiego do Suchego Lasu. W najbliższy piątek warto zaplanować przejazd tym odcinkiem z pominięciem godzin szczytu, bądź wybrać trasę alternatywną. Jak bowiem wynika z prognoz NaviExpert – przejechanie zaledwie 4 km odcinka na tej trasie zajmie kierowcom blisko 20 minut, a średnia prędkość na tym fragmencie będzie oscylować wokół 13 km/h. Również wolniej niż zwykle, choć i tak dosyć szybko, bo średnio 50 km/h, będą podróżować kierowcy na odcinku Krzywoustego począwszy od Ronda Rataje. Średniej prędkości ok. 35 km/h mogą się natomiast spodziewać osoby podróżujące ulicą Dąbrowskiego w kierunku Baranowa oraz ul. Warszawską od Małych Garbar.

Z utrudnieniami muszą się liczyć także kierowcy jadący stronę Gniezna ulicą Bałtycką. To fragment, który dosyć często się korkuje, a aktualnie – w związku z prowadzoną przebudową skrzyżowania Bałtyckiej z ul. Janikowską – korki będą zdecydowanie bardziej uciążliwe. Opóźnić dotarcie do celu może też budowa prawo skrętu w ul. Wawrzyńca z Niestachowskiej.

Jak wynika z ostrzeżeń zgłaszanych przez kierowców korzystających z nawigacji NaviExpert jedną z najbardziej lubianych przez policję tras w Wielkopolsce jest droga nr 92 na Pniewy. Patrole można tam spotkać m.in. w okolicy miejscowości Sady, Tarnowo Podgórne a także Podrzewie. Szczególną ostrożność warto też zachować na krajowej 5 przed Kobelnicą i Gnieznem, a także w drodze na Wrześnię i Oborniki.

Eksperci z firmy NaviExpert analizują czasy przejazdów samochodów poruszających się po kluczowych trasach w całej Polsce. Anonimowe dane pochodzą od społeczności użytkowników aplikacji NaviExpert oraz z profesjonalnego monitoringu floty i są wykorzystywane w nawigacji NaviExpert do układania tras omijających zakorkowane odcinki dróg. Informacje na temat kontroli drogowych i fotoradarów pochodzą od społeczności kierowców NaviExpert.

Alternatywą dla osób wyjeżdżających na święta może okazać się zaplanowanie podróży na sobotę, zwłaszcza w godzinach popołudniowych lub dla tych, którzy nie mają daleko – w niedzielny poranek. Jak wynika z analiz ubiegłorocznych danych zebranych przez NaviExpert – w te dwa dni ruch na ulicach jest wyraźnie mniejszy niż zwykle. Wcześniej – w środę i czwartek – większy ruch będzie można zauważyć m.in. w godzinach szczytu popołudniowego i wieczorem w okolicach galerii handlowych.

A co z powrotami?
– Z naszych analiz wynika, że większy niż zwykle ruch rozłoży się na dwa dni – poniedziałek i wtorek, z czego w ubiegłym roku ruch we wtorek był większy średnio o blisko jedną trzecią niż w tygodniu poprzedzającym święta – tłumaczy Adam Bąkowski, prezes zarządu NaviExpert. – Dochodzi tu więc do pewnego paradoksu: wiele osób bierze dzień po świętach urlop, by spokojniej wrócić do domów. Okazuje się jednak, że na taki sam pomysł wpada znacznie większa liczba osób i ten okres wzmożonego ruchu na drogach i związanych z nim korków rozciąga się na kolejny dzień. W środę sytuacja na drogach powinna się znormalizować.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA