„Poznań fantastyczny” już za tydzień na półkach!

Autor: Wydawnictwo Miejskie Posnania
REKLAMA

Pamiętacie konkurs na opowiadanie o fantastycznym Poznaniu, które ogłosiło Wydawnictwo Miejskie Posnania? Książka z najlepszymi opowiadaniami już w przyszłym tygodniu znajdzie się w księgarniach!

- Pomysł, aby Poznań uczynić miejscem niesamowitych wydarzeń, okazał się strzałem w dziesiątkę - przyznaje Mateusz Malinowski z Wydawnictwa miejskiego. - Im bliżej było ostatecznego terminu nadsyłania prac, tym bardziej rosła liczba zgłaszanych opowiadań. Ostatecznie nadeszło ich prawie trzysta. Jurorzy mieli przed sobą niełatwe zadanie wyłonienia zwycięzców...

W jury zasiadły osoby znające i kochające literaturę: profesor Przemysław Czapliński (przewodniczący) – historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz; pracowni Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Marcin Mortka – autor artykułów o tematyce RPG oraz książek o tematyce fantasy m.in.: Miecz i Kwiat, Ragnarok 1940, Martwe Jezioro, Druga Burza i Miasteczko Nonstead, Piotr Bojarski – dziennikarz poznańskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, autor powieści, których akcja rozgrywa się w Poznaniu – Kryptonim Posen i Mecz oraz zbioru reportaży Cztery twarze Prusaka; Magdalena Surma-Konwinska – znawczyni literatury SF i redaktor z naszego Wydawnictwa oraz Borys Fromberg – zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta, fundatora nagród, a prywatnie również miłośnik dobrej literatury.

- Wszystkim uczestnikom konkursu pozazdrościć można niezwykłej wyobraźni, fantazji i lekkiego pióra - przyznaje Mateusz Malinowski. - Autorzy sięgnęli w swoich opowiadaniach po wiele gatunków fantastyki. Odwoływali się do historii Poznania, umieszczali niesamowite wydarzenia w czasach współczesnych i prognozowali losy miasta w bliższej i dalszej przyszłości. Poznań chyba nigdy jeszcze nie został opisany na tyle sposobów.

Jury przyznało trzy nagrody i sześć wyróżnień. Zwyciężyło opowiadanie „Zagłada ulicy Wyobraźni” Adama Kubackiego, drugą nagrodę przyznano „Nieporadnemu świecidełku” Jakuba Biernackiego, a trzecią otrzymało „Miastośnienie” Jędrzeja Burszty. Wyróżnienia otrzymali: Monika Rebizant-Siwiło za opowiadanie „Ludgarda”, Wojciech Kulawski za „Formagedon”, Marta Zucker za „Jutro...”, Waldemar Konieczny za „Śmierć pana Prezesa”, Andrzej Sikorski za „Zamurowanych od północy”, Michał Krupski za „Zdarzenie w Lunecie Aster”.

- Czołówka, którą jury wyłoniło podczas intensywnej narady, to absolutna śmietanka – mówi Marcin Mortka, jeden z jurorów. – Mamy tu oniryczne, wręcz hipnotyczne wyobrażenie ulicy jako żywej istoty (Zagłada ulicy wyobraźni), niepokojącą wizję apokaliptyczną (Miastośnienie) i opowieść o tragicznej miłości, w której przeszłość zbiega się z teraźniejszością (Ludgarda). W zbiorze znajdą coś dla siebie fani zarówno wizyjnego science fiction (Formagedon), jak i niebanalnej rzeczywistości alternatywnej (Śmierć pana prezesa). Nie będą zawiedzeni ci, którzy preferują akcję, intrygę i zaskakujące zakończenia (Nieporadne świecidełko) jak i ci, którzy na historię lubią patrzeć z przymrużeniem oka (Zdarzenie w Lunecie Aster). Nie zabraknie tu również kunsztownie napisanej zagadki interpretacyjnej (Zamurowani do północy). Zbiór kończy historia jednostki uwięzionej w jednym miejscu i czasie, a na dodatek w innym ciele (Jutro…).

Pierwsza akcja promocyjna "Poznania fantastycznego" odbędzie się w weekend 22-23 marca. Wtedy też w Poznaniu odbywa się słynny festiwal Pyrkon - 23 marca ksiażkę znajdziecie na stoisku Wydawnictwa Miejskiego na Pyrkonie w pawilonie 7, sektor C2, w godz. 10-20.

Portal codziennypoznan.pl i ONTV, a także radio Merkury, Freshmag, kultura.poznan.pl oraz IKS są patronami medialnymi wydawnictwa.

Czytaj także:


Poznań jest fantastyczny!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA