Jak Polibuda żeni się z biznesem?

O tym, w jaki sposób najlepiej wykorzystać potencjał naukowy w przedsięwzięciach komercyjnych rozmawiali na Politechnice Poznańskiej przedstawiciele biznesu i naukowcy.

Innowacje w firmach nie biorą się znikąd – przed tym, jak wdrożone zostaną w przedsiębiorstwach i będą mogli z nich korzystać zwykli ludzie, w pocie czoła pracują nad nimi naukowcy. Najlepszym zaś miejscem, gdzie można znaleść innowacyjne technologie, jest uczelnia – np. Politechnika Poznańska. W ostatni dzień lutego odbyło się tam Forum Gospodarcze Politechniki Poznańskiej.

– Jest to pierwsze, pilotażowe spotkanie nauki i biznesu na naszej uczelni – opowiada o wydarzeniu Jolanta Szajbe, kierownik działu informacji i promocji PP. – Można powiedzieć, że to spotkanie jest bardziej pod hasłem “poznajmy się”. Chodzi o to, aby stworzyć taką platformę porozumienia, aby przedstawiciele tych dwóch grup mogli się spotkać i pokazać, co mają do zaoferowania.

Forum przede wszystkim skierowane było do przedsiębiorców i naukowców, jednak studenci również mogli się dużo nauczyć – chociażby z wykładu inauguracyjnego, podczas którego Adam Trybusz, wiceprezes zarządu Business Centre Club a także prezes zarządu Andersia Property, dokonał diagnozy Poznania jako miejsca do prowadzenia biznesu. Zdaniem Trybusza, przed poznaniakami wciąż dużo pracy zanim nasze miasto stanie się znaczącym ośrodkiem biznesowym.

– Moim zdaniem poznaniacy muszą ze sobą rozmawiać o problemach, jakie ich dotyczą, nie mogą okopywać się na swoich stanowiskach. Muszą dopuszczać zewnętrzne pomysły, bo rozwoj przychodzi z zewnątrz. Jak się zamkniemy w sobie to na pewno nie znajdziemy rozwiązania – twierdzi wiceprezes BCC.

Sądząc po słowach Jolanty Szajbe, spotkanie na Polibudzie może w tym tylko pomóc.
– Mięliśmy krótki czas na realizację tego wydarzenia, ale jak na tak krótki czas to obserwujemy spore zainteresowanie. Otrzymujemy również komunikaty od przedsiębiorców, że co prawda w tym roku nie zdążą, ale w przyszłym roku już owszem – twierdzi Szajbe.

Na FGPP prezentowali się również młodzi przedsiębiorcy. W ramach forum Be Mobile prezentowano technologie mobilne, takie jak elektroniczna kostka do gry Dice+, elektroniczny papier czy też technologie augmented reality.

Tegoroczne Forum Gospodarcze Politechniki Poznańskiej trwało tylko jeden dzień, jednak organizatorzy już zapowiadają, że w 2014 roku impreza będzie większa.