Ulica Kolejowa się zmieni – ale czy na lepsze?

Progi zwalniające, przejścia dla pieszych i nowa nawierzchnia, ale też mniej drzew i wąskie chodniki – tak będzie wyglądać ulica Kolejowa po przebudowie. Nie wiadomo jednak, kiedy remont zostanie zrealizowany.

Projekt przebudowy ulicy Kolejowej jest kolejnym dokumentem, który Zarząd Dróg Miejskich oddał do wglądu poznaniakom. Do ZDM wpłynęło 30 maili, swoje uwagi wystosowało również Stowarzyszenie My Poznaniacy. Jak będzie wyglądała ulica po planowanej przebudowie?

Przede wszystkim zmieni się nawierzchnia ulicy – kostkę brukową zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Nie oznacza to jednak całkowitej likwidacji “kocich łbów”. Zostanie ona bowiem ułożona w zatoczkach parkingowych, które zostaną zbudowane na ulicy. Dzięki temu zapewne zostanie rozwiązany problem z dzikim parkowaniem na ulicy Kolejowej.

Niestety, miejsca parkingowe zostaną stworzone kosztem zieleni, ponieważ na ulicy wyciętych zostanie 15 drzew. ZDM tłumaczy, że wycinka jest konieczna ze względu na konieczonść zbudowania kanału technicznego oraz wydzielenia dodatkowych miejsc parkingowych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowało Stowarzyszenie My Poznaniacy – postulowało ono odtworzenie zieleni, która miałaby być zlikwidowana podczas remontu. Na pocieszenie dodać można, że jest to “jedynie” ok. 30 proc. istniejących w pasie drogowym ulicy Kolejowej drzew.

Odtworzenie warstwy roślinnej to jeden z kilku postulatów, którego uwzględnienia pragnęło stowarzyszenie. My Poznaniacy proponowali również zwężenie ulicy i wprowadzenie parkowania skośnego pod kątem 45 stopni. Dzięki temu na ulicy byłoby więcej miejsca dla pieszych. Jest to o tyle konieczne, że w najwęższym miejscu chodnik ma jedynie 1,9 metra szerokości. Jednak również te uwagi nie zostały uwzględnione. Włodzimierz Nowak, członek stowarzyszenia, na swoim profilu na facebooku komentuje konsultacje krótko:
– Zamrażarka Dobrych Myśli działa dalej – pisze Nowak.

Na szczęście ZDM nie zapomniał całkowicie o niezmotoryzowanych użytkownikach dróg. Po remoncie ulica zostanie objęta strefą “Tempo 30”, pojawią się też progi zwalniające i dodatkowe przejścia dla pieszych. Dzięki strefie zwiększy się bezpieczeństwo rowerzystów. Na ulicy znajdą się również nowe przystanki autobusowe – Zarząd Transportu Miejskiego zamierza bowiem na ulicę Kolejową wprowadzić ruch autobusowy.

Kiedy rozpocznie się przebudowa ulicy Kolejowej? Tego jeszcze nie wiadomo.