Rzymskie Pasje Hanny Suchockiej

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki
REKLAMA

Dziewięć lat poświęciła rzymskim kościołom Hanna Suchocka, była premier, ministra sprawiedliwości i ambasadorka Polski w Watykanie prezentowała swoją nową książkę w poznańskim Pałacu Działyńskich.

"Rzymskie Pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta" - taki tytuł nosi najnowsze dzieło Hanny Suchockiej, opowiadające o kościołach ze stolicy Włoch. Nie byle jakich jednak - świątynie stacyjne są bowiem specjalnymi punktami, do których chrześcijanie pielgrzymują w trakcie wielkiego postu.

Właśnie tej tradycji Hanna Suchocka poświęciła swoją najnowszą książkę, chociaż - jak sama przyznała podczas spotkania w Pałacu Działyńskich - nie było to łatwe.

- Nie spodziewałam się, że mogę taką książkę napisać, że może się coś takiego zrodzić. Miałam wiele obaw. Ja już w pewnym momencie byłam zniechęcona i tym moim zniechęceniem chciałam zarazić wydawców, no ale się nie dało i dzięki państwu za to, bo książka jest świetnie wydana - podkreślała na spotkaniu była premier. - Książka jest bogato ilustrowana. Myślę, że efekt jest bardzo dobry, bo wszyscy przy pierwszym spotkaniu z tą książką mówią o niezwykłej szacie graficznej.

Jednak to nie warstwa graficzna stanowi sedno wydawnictwa. Arcybiskup Stanisław Gądecki, również obecny podczas spotkania, podkreślał widoczny w książce podział na strefy sacrum i profanum.

- Arcybiskup przyłożył miarę specjalisty od biblii, któremu bardzo dobrze znane są różne metody podchodzenia do zjawiska. Mnie, jako laikowi, te metody badawcze nie są znane - podkreślała Hanna Suchocka. - Natomiast zjawiskiem, o którym piszę nie jest oddzielenie sacrum od profanum, tylko stałe przenikanie się tych stref. Ja starałam się pokazać, że jest to pielgrzymowanie, ale w mieście.

Była premier przyznawała, że dla niej Rzym jako miasto święte, ale zarazem jako miasto, które w XIX wieku zostało poddane procesowi laicyzacji, zawiera te dwie strefy: sacrum i profanum. W pewnym sensie się one wykluczają, ale też wyraźnie przenikają.

Prezentacja książki przyciągnęła prawdziwe tłumy - prezentacji oraz dyskusji o książce przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA