Chcesz schudnąć - zamów newsletter!

Autor: SWPS
REKLAMA

To nie żart - tak wynika z badań Joanny Paluch z psychologii społecznej SWPS. Okazało się, że cotygodniowy newsletter o prawidłowych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej mobilizuje czytelnika do aktywnego trybu życia, co w efekcie może przyczynić się do regulacji masy ciała.

Joanna Paluch, świeżo upieczona absolwentka psychologii społecznej SWPS, pod naukową opieką dr. Dariusza Parzelskiego, psychologa sportu, przebadała 80 osób, zróżnicowanych pod względem spędzania czasu wolnego, pracy, wieku i wagi.

Okazało się, że pod wpływem newslettera prozdrowotnego badani zwiększyli poziom aktywności fizycznej, zaczęli częściej i regularnie uprawiać sport, więcej czasu dziennie przeznaczać na chodzenie, a co za tym idzie - obniżeniu uległa liczba godzin spędzana przez nich w pozycji siedzącej.

Wyniki badania pokazują także, że osoby, które częściej uprawiają sport, mają większe ogólne poczucie szczęścia w życiu niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Największe różnice w odczuwaniu zadowolenia istnieją między osobami nie ćwiczącymi w ogóle, a tymi, które od 2 do 4 razy w tygodniu bądź częściej uprawiają sport. Ponadto okazało się, że najbardziej aktywne pod względem średnio intensywnej aktywności fizycznej są osoby w wieku 46 lat i powyżej. Tuż za nimi plasują się osoby z przedziału wiekowego 30 – 45 lat. Dużo niższe wyniki uzyskały osoby w wieku 18 – 29 lat.

– Chcieliśmy sprawdzić, czy można w ludziach wzbudzić chęć do zmiany swoich nawyków na lepsze – komentuje Joanna Paluch. – Jeśli udało się to zrobić cotygodniowymi newsletterami w okresie sześciu tygodni, to edukacja, kampanie społeczne i trening psychodietetyczny tym bardziej mają sens – dodaje autorka badania.

W dodatku, co rzadko się zdarza badaczon, Joanna Paluch sama praktykuje to, co doradza. Już kilka lat temu radykalnie zmieniła swoją dietę i zaczęła żyć bardziej aktywnie pod względem fizycznym. – Efekty były na tyle pozytywne, że postanowiłam połączyć wiedzę psychologiczną z jej praktycznym wymiarem – opowiada.

– Uzyskane wyniki pokazują, że psychoedukacja ma ogromne znaczenie dla poprawy jakości naszego życia – komentuje dr Dariusz Parzelski, psycholog sportu. Jego zdaniem najbardziej fascynujące jest to, że pierwsze oznaki zmiany zachowania badanych były widoczne tuż po przeprowadzeniu pierwszego etapu realizowanego projektu badawczego. – Bardzo często samo wypełnienie kwestionariuszy wystarczało, aby osoby badane uświadamiały sobie, jak bardzo siedzący tryb życia prowadzą - podkreśla.

Badanie zrealizowano w kwietniu i maju 2012 roku. Projekt przebiegał trzyetapowo. Na początku osoby badane wypełniały kwestionariusze dotyczące zachowań zdrowotnych, aktywności ruchowej i poczucia szczęścia. Następnie respondentów podzielono losowo na dwie grupy: eksperymentalną, otrzymującą cotygodniowy „prozdrowotny” newsletter dotyczący zdrowego stylu życia oraz kontrolną, otrzymującą cotygodniowy „neutralny” newsletter z ciekawostkami z podręcznika do psychologii społecznej. Obie grupy w odpowiedzi na cotygodniowy newsletter przesyłały informację dotyczącą swojej wagi ciała. Ten etap badania trwał 6 tygodni. Na koniec obie grupy ponownie wypełniły kwestionariusze.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA