Pieniądz i banki na Śląsku

Autor: MNP, fot. MNP
REKLAMA

Muzeum Historii Miasta Poznania zaprasza na spotkanie z niezwykłą książką poświęconą historii pieniądza na Śląsku. To  opowieść o bankach, numizmatyce i pieniądzach bitych w tym regionie.

Książka stanowi drugi tom w cyklu „Studia nad dziejami pieniądza i bankowości w Polsce”, który zapoczątkowany został w 2009 r. wydawnictwem „Pieniądz i banki w Wielkopolsce”. Pozycja ta ma na celu uporządkowanie istniejącej wiedzy na temat historii pieniądza i bankowości na Śląsku, równocześnie zawiera w sobie wyniki najnowszych badań dotyczących tego regionu, w związku z czym daje nowe spojrzenie na historię numizmatyki w Polsce, otwierając pole do szerokiej dyskusji na ten temat nie tylko w środowisku numizmatycznym.

Promocja książki zorganizowana jest w szczególnym momencie. Będzie miała miejsce ona podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej  „Pieniądz i banki na Pomorzu”, która odbędzie się dnia 17 i 18 stycznia się w  Muzeum Historii Miasta Poznania ( w Sali Renesansowej). Konferencja jest ogólnodostępna, a wstęp na nią jest wolny.

Konferencja stanowi kontynuację projektu badawczego zatytułowanego „Studia nad Dziejami Pieniądza i Bankowości w Polsce”. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i jej efektem była wydana rok później publikacja „Pieniądz i banki w Wielkopolsce” (Poznań 2009). Druga edycja, „Pieniądz i banki na Śląsku”, miała miejsce w 2010 r. i wygłoszone na niej referaty ukazały się drukiem w 2012 r.

Tematem trzeciej konferencji będzie historia pieniądza i bankowości na terenie Pomorza. Region ten otwiera dodatkowe perspektywy badawcze, wynikające z jego położenia w basenie Morza Bałtyckiego i wpływów zewnętrznych, którym historycznie podlegał. Kierując się głównie oceną merytoryczną poruszanych zagadnień i bazując na doświadczeniach z naszych poprzednich spotkań, proponujemy szeroką formułę konferencji, zarówno w ujęciu chronologicznym (od starożytności do czasów współczesnych), jak i terytorialnym.

Zakres przestrzenny obejmuje teren Pomorza (z podziałem na Pomorze Zachodnie wraz z Pomorzem Przednim i Pomorze Gdańskie) – jego terytoria wchodzące niegdyś w skład różnych organizmów państwowych, a obecnie – uwzględniając tylko terytorium Polski – pozostające głównie w granicach trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Organizatorzy konferencji proponują następujące płaszczyzny do dyskusji: numizmatyka, ekonomia, historia sztuki, historia gospodarcza i archiwistyka.
 
Promocja książki odbędzie się 17 stycznia o godzinie 11.20 w Sali Renesansowej Muzeum Historii Miasta Poznania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA