Rok 2012 na Ławicy - sukces czy porażka?

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. archiwum
REKLAMA

Poznańskie lotnisko Ławica zakończyło rok, mając 9 proc. wzrost ruchu pasażerskiego. Na pierwszy rzut oka jest to sukces, jednak w porównaniu z innymi portami lotniczymi w Polsce Ławica wypada słabo.

W 2012 roku Port Lotniczy Ławica obsłużył lącznie prawie 1,6 mln pasażerów. Oznacza to wzrost liczby pasażerów o 9 proc. i daje poznańskiemu lotnisku szóste miejsce w kraju. Na pierwszy rzut oka jest to zatem dobry wynik. Niestety, lektura innych statystyk może już zepsuć humor wielbicielom poznańskiego lotniska.

Okazuje się bowiem, że inne porty regionalne w Polsce rozwijają się jeszcze szybciej. Przodują tutaj porty lotnicze we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Pierwsze z nich zanotowało aż 20 proc. wzrostu! Dodatkowo, ostatnie 4 miesiące w Poznaniu to niemal wyłącznie spadki liczby pasażerów.

Na pewno na taką sytuację miał wpływ upadek linii OLT Express, która w pierwszej połowie roku uruchomiła 6 kierunków krajowych z Poznania. Dodatkowo, w drugiej połowie roku Ławica straciła 5 połączeń linii niskokosztowych: do Pragi, Oslo, Madrytu, Boloni i Rzymu. Jakby tego było mało, zawieszone zostały połączenia do Barcelony, Edynburga i Mediolanu.

Władze lotniska jednak nie wydają się być przerażone taką sytuacją.
- Jest to wyłącznie skutek polityki pzrewoźników, na którą port lotniczy nie ma wpływu. Linie lotnicze mają określoną liczbę maszyn, którymi dysponują - twierdzi Hanna Surma, rzeczniczka poznańskiego lotniska. - Cały czas prowadzimy rozmowy z wieloma przewoźnikami i zachęcamy ich do otwierania nowych połączeń.

Wypada pozazdrościć innym portom lotniczym w Polsce. Wygląda bowiem na to, że przewoźnicy w swojej polityce częściej uwzględniają takie miasta jak Gdańsk, Kraków czy też Wrocław, a nawet Szczecin, Rzeszów czy też Bydgoszcz - bo również te porty notowały spore wzrosty ruchu pasażerskiego.

Pewnym pocieszeniem jest fakt, że zawieszone połączenia wracają już od stycznia (Edynburg) i marca (Barcelona i Mediolan). Niestety, kolejnych podowód do niepokoju dostarczają dane zebrane przez portal pasazer.com, największy polski serwis zajmujący się ruchem lotniczym. Okazuje się bowiem, że choć liczba pasażerów obsłużonych na poznańskim lotnisku wzrosła, to udział Ławicy w krajowym rynku ruchu lotniczego spadł o 0,21 pkt. proc.

Wypada jednak mieć nadzieję na poprawę sytuacji na Ławicy. Sytuację uratować może zapowiadany na 2013 rok wzrost liczby połączeń czarterowych oraz tradycyjnych. Z tych ostatnich dotychczas ogłoszono jedynie połączenia do Zadaru i Dubrownika.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA