Ostrów Tumski: Plebiscyt Tysiąclecia i nowy film o Ostrowie

Kto więcej zdziałał: Mieszko I czy Uriel Górka? Co jest ważniejsze: chrzest Polski czy budowa Akademii Lubrańskiego? Które zabytki są najcenniejsze i najciekawsze na Ostrowie Tumskim? Centrum Turystyki Kulturowej Trakt zaprasza na film – i do plebiscytu…

Film powstał podczas Weekendu z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim “Wyspa skarbów” i ukazuje Ostrów Tumski z z zupełnie innej perspektywy.  

Inną formą zapoznania się z dziejami Ostrowa Tumskiego jest “Plebiscyt tysiąclecia”, który ogłosiliśmy dziś na naszym Facebooku. Prezentujemy na nim wielkie postaci, doniosłe wydarzenia i cenne zabytki związane z dziejami najstarszej części Poznania. Proponujemy udział w plebiscycie, podczas którego każdy będzie mógł wybrać swojego faworyta w kategorii Postać, Wydarzenie i Zabytek. Kto lub co zasługuje na szczególne wyróżnienie? Oto galerie nominowanych do zwycięstwa:

Postaci:
Nominacja dla Mieszka I i Dąbrówki
za wprowadzenie Polski na polityczną i kulturalną arenę międzynarodową (dla Mieszka I za wybitną myśl polityczną i konsekwentne dążenie do wprowadzenia swojego kraju do grona państw zachodnioeuropejskich, a dla Dąbrówki za odważną decyzję wyjazdu z Pragi do odległego Poznania i nieznanego męża i za działania na rzecz rozwoju chrześcijaństwa)

Nominacja dla Andrzeja z Bnina i Uriela Górki
za fundację zachowanych do dziś wspaniałych zabytków średniowiecznych (dla Andrzeja z Bnina za fundację uważanego za prawdziwą perłę gotyku kościoła NMP, a dla Uriela Górki za nawiązanie kontaktów z warsztatem Vischerów z Norymbergi i zamówienie dla siebie i swojego ojca wybitnych dzieł sztuki – brązowych płyt nagrobnych)

Nominacja dla Jana Lubrańskiego i Andrzeja Szołdrskiego
za podjęcie decyzji o wielkich inwestycjach na Ostrowie Tumskim
(dla Jana Lubrańskiego za całkowitą zmianę wizerunku wyspy katedralnej: budowę murów obronnych, psałterii, bruków, wodociągów, przebudowę katedry i pałacu, a przede wszystkim fundację słynnej akademii, a dla Andrzeja Szołdrskiego za długo oczekiwane podniesienie z ruin po pożodze 1622 r. kościoła katedralnego i nadanie mu barokowej szaty)

Nominacja dla Adama Konarskiego i Wawrzyńca Goślickiego
za wybitne osiągnięcia dyplomatyczne na forum międzynarodowym
(dla Adama Konarskiego za próby odzyskania utraconego majątku królowej Bony podczas słynnego procesu w Wenecji, dla Wawrzyńca Goślickiego za skruszenie pychy gdańszczan i ich buntu przeciw Rzeczypospolitej oraz za działania na rzecz tolerancji religijnej, a dla obu biskupów za umiejętne działania mediacyjne z Maksymilianem Habsburgiem podczas sporu o polską koronę)

Nominacja dla Teofila Wolickiego i Edwarda Raczyńskiego
za wielkie poświęcenie na rzecz budowy piastowskiego mauzoleum
(dla Teofila Wolickiego za podjęcie inicjatywy budowy pomników Mieszka i Bolesława, dwie odezwy społeczne wzywające do zbiórki funduszów na tenże cel, a dla Edwarda Raczyńskiego za artystyczną koncepcję Złotej Kaplicy oraz własny wkład finansowy w przedsięwzięcie)

Wydarzenia:
(X wiek) nominacja dla akcji budowania grodu poznańskiego
Wielkie przedsięwzięcie techniczne i organizacyjne, zakończone wzniesieniem grodu i podgrodzi z potężnymi wałami obronnymi oraz pałacu – rezydencji sprawujących stąd władzę Piastów, pierwszej chrześcijańskiej kaplicy i katedry na ziemiach polskich.

(966 rok) nominacja dla chrztu Mieszka I
Wydarzenie stanowiło przełomowy moment cywilizacyjny i polityczny państwa pierwszych Piastów, posiadało ogromną siłę rażenia, wpływając na kształt współczesnej Polski – nie tylko w wymiarze religijnym, ale także kulturowym.

(1518 rok) Nominacja dla fundacji Akademii Lubrańskiego,
Uczyniła ona z Ostrowa Tumskiego przodujący ośrodek nowych idei renesansowych, umożliwiła rozwój nauk opartych na filozofii humanistycznej, była miejscem wykładów wybitnych uczonych oraz kuźnią talentów zasłużonych Polaków.

(1841 rok) Nominacja dla inicjatywy budowy mauzoleum Piastów
Inicjatywa rozwinęła się w wielkie przedsięwzięcie, stała się symbolem walki o utrzymanie polskich tradycji w okresie zaborów, zakończyła się wzniesieniem Złotej Kaplicy, długo oczekiwanym materialnym wyrazem tradycji pochówku pierwszych Piastów w katedrze poznańskiej.

Nominacja dla badań archeologicznych
Badania rzuciły nowe światło na początki Poznania i państwowości polskiej, doprowadziły do wielkich odkryć: reliktów pierwszej katedry, grobów piastowskich i misy chrzcielnej, palatium Mieszka i kaplicy Dąbrówki oraz potężnych wałów grodowych.

Zabytek:
Nominacja dla miecza św. Piotra
oryginalnego zabytku, łączonego z ewangeliczną przypowieścią i początkami państwowości polskiej, papieskiego daru dla biskupa Jordana, uważanego za najstarszą relikwię w kraju.

Nominacja dla gotyckiej katedry
za unikatowe na ziemiach polskich rozwiązania architektoniczne, podkreślające monumentalizm i piętrowość gotyckiej katedry, a także za koncepcję górnych kaplic umieszczonych w wieżach wschodnich.

Nominacja dla kościoła NMP
za niepowtarzalną, smukłą i lekką bryłę, ukryte w murach kościoła niezwykle ciekawe detale, za trwałość pomimo przeciwności „losu” i za tradycje lokalizacji w tym miejscu świątyni od ponad 1000 lat.

Nominacja dla nagrobka Górków
znakomitego dzieła odzwierciedlającego ducha epoki renesansu i ambicje możnowładczej rodziny Górków, upamiętniającego jego wybitnych przedstawicieli, wykonanego z pietyzmem ręką mistrza włoskiego Hieronima Canavesiego w roku 1574.

Nominacja dla Złotej Kaplicy
wyjątkowego pomnika narodowego, nasyconego symbolami odwołującymi się potęgi państwa Piastów, pozłacanym i ozdobionym wysokiej klasy rzeźbami Mieszka i Bolesława, mauzoleum wykonanego przez znakomitych europejskich artystów.