Egipski sen w Muzeum Archeologicznym

Dokładne rekonstrukcje łoża staroegipskiego i podgłówka – to jedne z atrakcji nowej wystawy z cyklu „Bliskie spotkania z…”, którą można oglądać w Muzeum Archeologicznym. I nie tylko oglądać – można także sprawdzić, czy starożytni sypiali wygodnie…

Dla dociekliwych, oprócz kopii zabytków, przygotowaliśmy informacje przedstawiające egipskie obyczaje, wierzenia związane ze snem. Nie zabrakło oczywiście wiadomości o sennikach. Co ciekawe, każdy ze zwiedzających może zagłębić się w ich lekturze, a nawet wziąć do domu specjalnie przygotowany sennik egipski „z przymrużeniem oka”.
 
Stworzenie wystawy o egipskim śnie jest, wbrew pozorom, zadaniem karkołomnym.Dość paradoksalnie, Egipcjanie, którzy przedstawiali w zasadzie cały otaczający świat, w swej sztuce rzadko ukazywali śpiących ludzi. Może było to rodzajem tabu, związanego ze znaczeniem snu jako metafory śmierci. Znamy jednak wyobrażenia śpiących, czy drzemiących strażników. Jedno z nich jest nawet elementem starożytnego „komiksu”. W jednym z grobowców ukazano tragarzy, przynoszących dzbany z winem do magazynu i zbudzonego odźwiernego, który gorliwie zaprzecza, jakoby zdarzyło mu się przysnąć w pracy…
 
Europa nowożytna śniła o Egipcie, powoli odkrywając tajemnice zapomnianego, egzotycznego i fascynującego państwa faraonów. Egipska wyprawa Napoleona i odczytanie hieroglifów przez J. F. Champolliona (1822) stworzyły fundamenty współczesnej egiptologii, która tłumaczy staroegipskie senniki na język współczesności i odkrywa techniki zarządzania budową piramid, o których nam się nie śniło.
 
Nadal śnimy o Egipcie – ale często już tylko marząc o wakacjach w Szarm el-Szejch. Tymczasem starożytni Egipcjanie, którzy zbudowali pierwszą cywilizację, pierwsze państwo i pierwsze społeczeństwo, mogliby nas wiele nauczyć. Możemy skorzystać z ich mądrości jeżeli nie prześpimy tej okazji…
 
Ekspozycja czynna od 7 stycznia do końca lutego 2013 roku.