Prezydent Grobelny: przeżyliśmy koniec świata, to damy sobie radę i teraz

– Niech rok 2013 będzie dobrym i mądrym czasem, dobrym rokiem dla wszystkich poznaniaków – powiedział prezydent Ryszard Grobelny, składając życzenia podczas tradycyjnego noworocznego przyjęcia.

Przyjęcie zazwyczaj odbywa się w CK Zamek, i tak też było w tym roku – jednak w tym roku po raz pierwszy odbywało się w wyremontowanej Sali Wielkiej, którą goście mogli podziwiać przy okazji. O niej też wspomniał prezydent w swoim noworocznym przemówieniu podsumowującym dokonania minionego roku.

– Większość z nas zapamięta rok 2012 jako rok Euro 2012 – mówił prezydent. – Chciałbym podziękować wszystkim poznaniakom za Euro 2012. Przybysze zapamiętali Poznań jako miasto przawdziwie europejskie. Mówi się o przemianie, ale poznaniacy nie potrzebowali zadnej przemiany, bo tacy są!

Prezydent wspomniał też, że nadal jednak żałuje decyzji o odstąpieniu od starań o młodzieżowe igrzyska, bo jego zdaniem mieliśmy szansę, by być faworytami w tym wyścigu, a nic tak nie buduje opinii o mieście jak właśnie takie wydarzenia.
– Takie imprezy dają mocnego kopa optymizmu – lapidarnie podsumował prezydent. I stwierdził, że było to doskonale widać na przykładzie Euro, gdzie pooznaniacy współpracowali naprawdę ze sobą i to po raz pierwszy. Dzięki temu Euro 2012 zostanie zapamiętane nie tylko jako pasmo niekończących się inwestycji, ale także tysiące ludzkich gestów, pamiątek, które w przyszłości będą przekazywane kolejnym pokoleniom.

Prezydent przypomniał też o inwestycjach ukończonych na Euro 2012, których by nie było, gdyby nie ta impreza: autostradę, inwestycje drogowe, w tym przebudowa Kaponiery, a także inwestycje w kulturę. Powstała Sala Ziemi, która ugruntowuje pozycję MTP jako najlepszego centrum konferencyjnego w kraju, a także Sala Wielka w CK Zamek.
– Ta inwestycja najlepiej symbolizuje poznańskie podejście – podsumował prezydent – nowoczesności wychodzącej z tradycji.

Kolejnym dowodem pozytywnych zmian jest też chociażby – zdaniem prezydenta – wprowadzenie budżetu obywatelskiego, odbywające się w Poznaniu konsultacje dotyczace planowania przestrzennego, które są unikalnym przedsięwzięciem w skali kraju.  
– Miasto się zmienia i generuje nowe wyzwania – uznał prezydent. – Nie będą łatwe, ale z pewnością wartościowe i inspirujące.

Największym z wyzwań w 2013 roku z pewnością będzie integracja systemu komunikacji miejskiej Poznania i sąsiednich gmin, co jest nie tylko ogromną inwestycją, ale także próbą umiejętności współpracy samorządów lokalnych i różnych instytucji. Niełatwa jest też sytuacja finansowa miasta, ale prezydent przypomniał, że jeśli chodzi o budżet miasta to już nie raz bywał ciężko. Na przykład w 1992 roku, gdy system prawie się załamał z powodu konieczności zapłacenia z tor regatowy Malta, albo w 2002 roku, gdy w Poznaniu było najwyższe bezrobocie.

– Pierwszym warunkiem sprostania zmiano jest wyzbycie się lęku przed nimi – zakończył prezydent myślą profesora Floriana Znanieckiego. – Bez względu na to, co nas czeka, ważne jest, żebyśmy umieli ze sobą dobrze współpracować. Skoro przeżyliśmy koniec świata, to damy sobie radę i teraz…

Podczas przyjęcia, również zgodnie z wieloletnią tradycją, wręczono nagrodę “Wielkiej Złotej Pieczęci”. W tym roku otrzymał ją profesor Jacek Łuczak, wybitny poznański lekarz i twórca Hospicjum Palium. Zgodnie z laudacją własciwie o przyznaniu nagrody profesorowi zadecydowali sami poznaniacy, bo w głosowaniu nad budżetem obywatelskim najwięcej głosów dostał właśnie projekt rozbudowy hospicjum profesora Łuczaka.

– Ta nagroda jak wszystko, co udaje się uzyskać, to rezultat pracy wspaniałego zespołu – powiedział profesor Łuczak odbierając nagrodę i dziękując wszystkim swoim współpracownikom za trud.

Wspomóc instytucje charytatywne można było także podczas przyjęcia – między gośćmi chodzili wolontariusze z puszkami na datki. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na rozbudowę polskiego banku dawców szpiku.