Teatr Nowy świętuje urodziny!

W 2013 roku Teatr Nowy w Poznaniu będzie obchodził podwójny jubileusz: 90 lat temu odbyła się pierwsza premiera teatralna, a 40 lat temu początek dyrekcji Izabelli Cywińskiej zainaugurował działalność takiego Teatru Nowego, jaki znamy dzisiaj. Naprawdę nowego.

Długa historia Teatru Nowego w Poznaniu rozpoczęła się w 1923 roku przy ulicy Jana Henryka Dąbrowskiego 5, w secesyjnej kamienicy wzniesionej w latach 1906-1907 przez architektów i jednocześnie właścicieli Hermana Böhmera i Paula Preula. Był wtedy spółką akcyjną. Po 14 latach działalności z powodów finansowych został zamknięty, a tuż po wojnie, jako upaństwowiona instytucja kultury, egzystował jako teatr bez autonomii artystycznej. Sytuacja zmieniła się diametralnie w 1973 roku, gdy dyrektorem Teatru Nowego została Izabella Cywińska.

Moment wyodrębnienia się ze struktury Państwowych Teatrów Dramatycznych w Poznaniu stał się przełomem w dziejach instytucji: wraz z dyrekcją Izabelli Cywińskiej narodziła się legenda “Nowego” jako miejsca kształtowania obywatelskich postaw w siermiężnych czasach PRL-u. Wiele realizacji teatralnych z lat 1973-2012 stanowiło znaczące wydarzenia w historii polskiego teatru.
Do tych właśnie realizacji obecni włodarze sceny chcieliby nawiązać w specjalnej, jubileuszowej ofercie.

5 i 6 stycznia na Dużej Scenie ponownie będzie można zobaczyć jubileuszowy koncert “Życie to nie teatr” w aranżacji i reżyserii Jerzego Satanowskiego. Wystąpią na nim Dorota Abbe, Bożena Borowska-Kropielnicka, Antonina Choroszy, Anna Mierzwa, Daniela Popławska, Agnieszka Różańska, Paweł Binkowski, Radosław Elis, Michał Kocurek, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz i Łukasz Mazurek.

Podczas koncertu z pewnościa kilku pokoleniom widzów przypomną się te utwory, których słuchali przez ostatnich 40 lat w Nowym. To wspaniała okazja do powspominania dawnych realizacji, posłuchania utworów będących wizytówką wielu spektakli i przekonania się, że to nie Teatr się starzeje…

7 stycznia odbędzie się Gala Jubileuszowa, która uroczyście zainauguruje rok jubileuszowy. Natomiast 30 stycznia będzie można obejrzeć z okazji jubileuszu “Zapis automatyczny”, spektakl gościnny teatru Porywacze Ciał. Tytułowy zapis automatyczny to technika niekontrolowanego zapisu wolnych skojarzeń, a to w tym konkretnym przypadku prowadzi do zabawnych i nieoczekiwanych odkryć zasobów podświadomości głównego bohatera, których istnienia ten nawet nie podejrzewał…

Natomiast 8 lutego teatr zaprasza na “Jeżyce Story. Posłuchaj miasta!”. To pierwszy dokumentalny serial teatralny. Jego tematem i zbiorowym bohaterem są Jeżyce, jedna z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej zaniedbanych dzielnic Poznania, w której mieści się Teatr Nowy. W czterech mikrospektaklach aktorzy przeniosą na scenę zebrane przez siebie autentyczne opowieści jej byłych i obecnych mieszkańców. Marzenia i codzienne życie, prognozy demograficzne i legendy miejskie, problemy lokatorskie i nowe inwestycje, Staszica, Rynek i ZOO.

Projekt jest w fazie realizacji, ale już budzi ogromne zainteresowanie – do tego stopnia, że ze  względu na lawinowo napływające do Teatru Nowego w Poznaniu jeżyckie historie, premiera musiała zostać przełożona z 18 stycznia na 8 lutego 2013. Miejsce premiery pozostaje bez zmian – Trzecia Scena.

W zamian (18, 19 i 20 stycznia) teatr zaprasza wszystkich chętnych do podzielenia się z nami swoją jeżycką historią. Mogą one posłużyć realizatorom jako inspiracja do prac nad kolejnym odcinkiem naszego teatralnego serialu…