Przedwojenna Wilda

Jak wyglądała Wilda z lotu ptaka w latach 20. minionego roku albo klasy szkolne przed wojną na poznańskiej Wildzie? – kto ciekawy, znajdzie odpowiedź na wystawie przygotowanej w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Wildzie. Wernisaż 21 grudnia o 19.15.

To pierwsza taka wystawa w Poznaniu, jak ze zrozumiałą dumą informują jej organizatorzy i pomysłodawcy z parafii Zmartwychwstania Pańskiego, którzy współpracowali przy jej organizacji z dr Magdaleną Mrugalską-Banaszak, na co dzień kierownikiem Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu.

– To nasza inicjatywa, podyktowana wyłącznie zainteresowaniem historią dzielnicy, w której zmartwychwstańcy od 89 lat prowadzą parafię. Tak się szczęśliwie składa, że od paru lat przy tego typu historycznych przedsięwzięciach wspiera nas pani Mrugalska-Banaszak, która pochodzi z naszej parafii – mówi ks. proboszcz Adam Błyszcz CR.

Wystawa, która stanie we wnętrzu świątyni, obejmie ok. 80 fotografii sprzed wojny, ukazujących dawną Wildę – jej zabudowę, życie jej mieszkańców, a nawet anonse reklamowe punktów handlowych i usługowych sprzed wojny. Jest to częściowo materiał przygotowywany przez autorkę do albumu „Przedwojenna Wilda. Najpiękniejsze fotografie”, który przed rokiem ukazał się nakładem warszawskiego Wydawnictwa RM. Zobaczymy też liczne, dotąd niepokazywane ujęcia dawnej Wildy.

Wernisaż będzie okazją do nabycia dwóch publikacji poświęconych Wildzie – wspomnianego albumu (w promocyjnej cenie) oraz książki wydanej przez parafię przed czterema laty z okazji 85-lecia parafii księży zmartwychwstańców na Wildzie „Wpisani w Zmartwychwstanie”, przedstawiającej historię dzielnicy i tej wspólnoty parafialnej. Po obie książki powinni sięgnąć wszyscy zainteresowani historią Wildy i miłośnicy starej fotografii.

Po obejrzeniu zdjęć w kościele w sali portretowej będzie można spotkać się z dr Magdaleną Mrugalską-Banaszak. A samą wystawę można zwiedzać w kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy okazji Mszy św. – w dni powszednie od 7.00 do 9.00 oraz od ok. 18 do 19.30 (w środy przy okazji adoracji Najświętszego Sakramentu kościół otwarty od 15.00), a w niedziele od 7.00 do 20.30. Wystawa potrwa przynajmniej do końca stycznia.