Muzeum Narodowe: Galeria Sztuki Polskiej w nowej szacie

Po niemal półrocznej przerwie miłośnicy sztuki znów będą mogli podziwiać Galerię Sztuki Polskiej XVIII i XIX w. – ale w zupełnie innej, nowej aranżacji i według nowego scenariusza.

Zmiany dotyczą przede wszystkim przestrzeni polskiego romantyzmu, w której wyeksponowana została większa niż dotąd kolekcja prac Januarego Suchodolskiego. Pokazuje ona specyfikę twórczości artysty, który jak nikt inny w tamtej epoce, kształtował zbiorową wyobraźnię Polaków. Planowane jest także wzbogacenie ekspozycji rzeźb o obiekty do tej pory nieprezentowane oraz przeniesienie ważącej 1,5 tony rzeźby Macierzyństwo Wacława Szymanowskiego z przestrzeni holu w nowym gmachu na galerię.

Pojawią się również m.in. nowe ławki dla zwiedzających, postumenty pod rzeźby oraz udogodnienia dla osób słabowidzących i niewidomych w postaci planów tyflograficznych jak i podpisów w języku Braille’a. Wybranym obiektom towarzyszyć będą również szczegółowe opisy audiodeskrypcyjne, umieszczone w audioprzewodnikach, które w momencie zbliżenia się osoby niewidomej do obrazu, automatycznie odtwarzają opis.

Projekt modernizacji przestrzeni wystaw stałych zakłada także poszerzenie Galerii Sztuki Współczesnej o aspekty sztuki aktualnej, dotąd nie prezentowane, filmy i zapisy wideo.

Projekt realizowany jest w ramach zadania Modernizacja przestrzeni wystaw stałych w Galerii Malarstwa i Rzeźby MNP, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste otwarcie Galerii – 16 grudnia od g. 14.