Rusza Polska Platforma Tańca

Autor: el fot. CK Zamek
REKLAMA

12 spektakli, dyskusje i spotkania, a wszystkie poświęcone tańcowi współczesnemu - w Poznaniu 6 grudnia rozpoczyna się biennale Polska Platforma Tańca.

Platforma jest autorskim pomysłem Joanny Leśnierowskiej na prezentację osiągnięć polskiego tańca współczesnego i tych najciekawszych jego osiągnięć, jakie powstały w ciągu dwóch lat od poprzedniej edycji festiwalu. Programowi głównemu towarzyszą w tym roku także prezentacje w formie open studio, do których jurorzy: Carine Meulders, Anna Królica, Jacek Kopciński zaprosili artystów, których praca i przyszłe projekty według ich przekonania mogą znaleźć zainteresowanie wśród zagranicznych gości.

W tym roku widzowie zobaczą 12 spektakli.
- Spośród 96 prac zgłoszonych do udziału w Polskiej Platformie Tańca 2012 zdecydowaliśmy się wybrać 12 dzieł, uznając je za najbardziej dojrzałe, a zarazem oryginalne, naznaczone indywidualnością ich twórców i obdarzone wielką siłą przekazu - tak podsumowała wybór jury jego przewodnicząca, Carine Meulders. - Pragniemy podkreślić, że o naszym wyborze decydowały wyłącznie estetyczne walory aplikujących do udziału w platformie dzieł. Nie było także naszym zamiarem, by swoim wyborem stworzyć reprezentatywny obraz polskiej sceny tanecznej. W werdykcie nie interesował nas rozmiar spektaklu, najważniejszym kryterium uczyniliśmy jego jakość artystyczną, a nie ilość tancerzy na scenie.

Jednak, jak zauważyła jurorka, a przy okazji dyrektor artystyczna WP ZIMMER w Antwerpii, nie sposób nie zauważyć, że wśród propozycji przeważały prace solowe, co mrównie dobrze jak o indywidualizmie twórców może świadczyć o niezbyt dobrej kondycji finansowej niezależnych tancerzy.

Platforma to także okazja do spotkania polskiego środowiska tanecznego i wymiany artystycznych doświadczeń oraz dyskusji nad stanem i przyszłością polskiej sztuki tanecznej - w programie znajduje się panel dyskusyjny poświęcony przyszłości Polskiej Platformy Tańca.

Festiwal potrwa do 9 grudnia, a będzie się odbywał w przestrzeniach CK Zamek i Starego Browaru.

W ciągu dwu poprzednich edycji imprezy w 2008 i 2010 roku pokazanych zostało blisko 30 polskich spektakli tańca. Tegoroczna platforma odbędzie się w Poznaniu w dniach 6-9 grudnia i zaprezentuje 12 produkcji wyłonionych spośród ponad 90 zgłoszeń przez platformowe eksperckie jury – niezależnego krytyka tańca Annę Królicę, redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr” Jacka Kopcińskiego oraz dyrektora artystycznego WP ZIMMER w Antwerpii Carine Meulders.

Zobacz program biennale!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA