Druga Era: wyprawa do magicznego Poznania

W progu może nas minąć dama w gorsecie, szeleszcząca rozłożystymi spódnicami, albo żołnierz z groźnie wyglądającą bronią. A na straganach można kupić magiczne oko, podróżny kapelusz czarownicy albo ochraniacze dla łuczników. Witajcie po magicznej stronie, czyli na Poznańskich Dniach Fantastyki!

– To wszystko z tęsknoty za fantastyką –  śmieje się Marta Ciesielska z klubu Druga Era. – Spotykamy się między jednym konwentem a drugim, a do Pyrkonu jeszcze daleko.To także reklama konwentu, gier planszowych i strategicznych, LARP i RPG…

Ale co to takiego: LARP, RPG? LARP, nazywany swojsko larpem, to skrót od Live action role-playing game i oznacza rodzaj improwizowanej gry lub sztuki teatralnej w której aktorem może być każdy i odgrywać rolę dowolnej żyjącej w fantastycznym świecie osoby. RPG natomiast zwany potocznie erpegiem, to gra, w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci, a cała rozgrywka toczy się w fikcyjnym świecie, ale według zaplanowanego scenariusza i okreslonych reguł.

W jednym i drugim przypadku odpowiednie akcesoria są niezbędne, a wszystko zależy od postaci. Wojownik zawsze będzie potrzebował broni i dodatkowych akcesoriów.
– Proszę spojrzeć – Marta Ciesielska pokazuje misternie skrojony i zasznurowany skórzany kaftan, który wygląda jakby zostrał wyjęty ze średniowiecznej opowieści. – To wszystko jest robione ręcznie…

Na straganie obok można znaleźć bardzo przydatne w fantastycznym świecie sakiewki i ochraniacze na przedramiona, niezbędne dla łuczników. Dla kupujących z innych fantastycznych światów są specjalne gogle i zegarek wyglądający, jakby go właśnie przywieziono z odległej galaktyki. Są też akcesoria magiczne: fiolki na eliksiry, amulety chroniące przed czarami i ochronna biżuteria, którą z wielkim zainteresowaniem ogląda dziewczyna-wojowniczka, która – zapewne w jednej z walk – straciła oko…

W sali obok grupa miłośników fantastycznych gier planszowych gra w karty “7 smoków”. Jakie sa zasady tej gry?
– Nie wiemy! – śmieją się. – Właśnie usiłujemy je rozgryźć…

Wszędzie dookoła leżą też sterty pudełek z przeróżnymi grami planszowymi i nie tylko. Miłośnicy mogą w nich przebierać i wybierać do woli dzięki poznańskiemu klubowi Gramajda. A to przecież nie jedyne atrakcje dwudniowego spotkania z fantastyką. Będą też spotkania z pisarzami, między innymi Magda Parus i Marcinem Mortką, prezentacje gier planszowych, strategicznych i fabularnych, prelekcje o literaturze fantastycznej, konkursy z nagrodami, a także kącik dla najmłodszych. A wszystko to do późnych godzin wieczornych…

Zobaczcie program!