„Zażynki” w Teatrze Polskim w Poznaniu

Autor: sf, fot. Marek Zakrzewski
REKLAMA

„Zażynki” Anny Wakulik w reż. Katarzyny Kalwat to kolejna w tym sezonie artystycznym prapremiera dramatu, który znalazł się w finale konkursu Metafory Rzeczywistości 2012. W konkursie dramaturgicznym Teatru Polskiego w Poznaniu sztuka Anny Wakulik otrzymała nagrodę dziennikarzy.

„Zażynki” to opowieść o końcu miłości, o zmianie, jaka zachodzi w tradycyjnych konstelacjach rodzinnych i międzyludzkich, o marzeniach i aspiracjach, o styku tradycji z nowoczesnością, której konflikt ma miejsce na naszych oczach.

Bohaterowie „Zażynek” wpisani są w pejzaż polskiego święta maryjnego, związanego z pogańskimi rytuałami – niegdyś była to uroczystość wyrastająca z kultów płodności, oddawania czci ziemi, która rodzi i karmi. Potem przekształciła się w hołd oddany wizerunkowi Matki Boskiej. W czasie dożynek à rebours pojawia się śmierć – i w relacjach między bohaterami, i w zarodku życia, który ma w sobie główna bohaterka.

W spektaklu występują: Anna Sandowicz (Marysia), Wiesław Zanowicz (Jan), Mariusz Adamski (Piotr). Scenografię i kostiumy przygotowała Dominika Skaza, ruch sceniczny – Rafał Urbacki, opracowanie muzyczne i światła – Bartosz Nalazek.

„Zażynki” będą też miały swoją angielską prapremierę 27 lutego 2013 r., spektakl zobaczy publiczność The Royal Court Theatre w Londynie. To druga realizacja polskiego dramatu w tym teatrze – pierwszą była sztuka Janusza Głowackiego „Kopciuch” (1981). „Zażynki” („A Time to Reap”) w przekładzie Catherine Grosvenor wyreżyseruje Caroline Steinbeis.

Natomiast prapremiera w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się 30 listopada w Malarni. Terminy kolejnych spektakli: 1, 2 grudnia, godz. 17.00; 18, 19, 20 stycznia 2013, godz. 19.30.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA