Piąty Festiwal Fotodokumentu w Poznaniu

Autor: sf
REKLAMA

150 zdjęć autorstwa 15 niemieckich fotografów można obejrzeć podczas piątej edycji Festiwalu Fotodokumentu w Poznaniu, który odbywa się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest „Sztuka rewitalizacji”. Nurtem dominującym są tereny przemysłowe, postindustrialne przekształcone w prawdziwe twórcze i barwne tereny kultury, a także równolegle zachodzące przemiany społeczne.

Wystawa „Sztuka rewitalizacji” pokazuje współczesne Niemcy w kontekście przemian Zagłębia Ruhry z regionu czysto przemysłowego w twórczy teren kultury. Od czasu kryzysu węglowego region znajduje się w fazie permanentnej przemiany strukturalnej, czego świadkami są również fotografki i fotografowie, czyniąc ją bezpośrednio lub pośrednio tematem swojej twórczości, przybliżają się do tej transformacji. Temat ten jest zarówno w Poznaniu jak i w całej Polsce szczególnie aktualny. W Poznaniu powrót miasta nad rzekę, zagospodarowanie obiektów poprzemysłowych jak Stara Gazownia, Stara Rzeźnia, rewitalizacja architektoniczna, ale i społeczna, kulturalna zaniedbanego centrum – to tylko niektóre wątki, które mogą kierować naszą uwagę ku dynamicznie i barwnie odmieniającej się Nadrenii i powodują żywe zainteresowanie osiągnięciami innych w podobnych dziedzinach.

Nasycenie kolekcji Pixelprojekt pracami fotografów wielu uznanych fotografów, jej ogrom – ponad 6500 zdjęć, około 400 serii 230 autorów, czyni z niej źródło dokumentalne i artystyczne o wyjątkowej skali. To unikalny projekt zapisu przemian w regionie, który daje pojęcie o skuteczności przemian kulturalno-społecznych, jak i wielkiego sensu ich dokumentacji fotograficznej. Nawet wybór spośród prac 15-tu fotografów, dokonany przez niemieckiego fotografa i kuratora kolekcji Petera Liedtke, pozwala na ocenę tych działań i daje szerokie pole do dyskusji. Spotkania z zaproszonymi autorami zdjęć oraz ich pokazy multimedialne w dniach wernisaży dają taką szansę polskiej publiczności.

„Sztuka rewitalizacji” to również rzadki pokaz fotografii niemieckiej w ogóle, która mimo sporadycznych pokazów indywidualnych, nie jest w ostatnich dekadach w Polsce reprezentowana. Obecność w Polsce podczas obu wernisaży i spotkań niemieckiego kuratora i towarzyszących mu kilku fotografów wiąże się z szerszą niż na wystawie prezentacją zdjęć z kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet w formie wykładów multimedialnych. Pokazy połączone będą z dyskusją – okazją do poznania kierunków, w których zmierza współczesna fotografia niemiecka.

28 listopada 2012 r. otwarta została I części wystawy, która potrwa do 11 stycznia 2013 r.

Miejsce: Galeria 2pir
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, ul. Kutrzeby 10

14 grudnia 2012 r., godz.18.00 – otwarcie II części wystawy, która potrwa do 27 stycznia 2013 r.

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał
Godz. 19.00 - wykład multimedialny kuratora Petera Liedtke na temat niemieckiej fotografii współczesnej (na podstawie kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet), pokazy multimedialne Julii Unkel i Marcusa Düddera

Zdjęcie na zajawce: Thomas Pflaum, „93-03  Zagłębie Rury”, 1993-2003.

 

 

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA