Najlepsze przepisy Basi Ritz. Książka zwyciężczyni programu MasterChef

Autor: sf, fot. TVN/Bartosz Siedlik
REKLAMA

Najgorętsza książka kulinarna roku. 50 przepisów polskiego MasterChefa. Przepisy, porady i inspiracje – wszystko, czego potrzebujesz, aby samemu zostać MasterChefem.

Basia Ritz, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji najpopularniejszego show świata zdradza sekrety, które pozwoliły jej zdobyć uznanie Anny Starmach i Michela Morana, a nawet Magdy Gessler.

- Uważam, że najważniejsza w kuchni jest dobra organizacja i solidne przygotowanie produktów. To chyba tak naprawdę 90 proc. sukcesu. Reszta to już właściwie zabawa, którą można porównać do układania klocków lego. Jeżeli jednak przygotowania nie są wykonane solidnie, problemy będą się pojawiać jeden po drugim. Nie twierdzę, że wszystkie moje przepisy są dziecinnie łatwe, ale obiecuję, że nie są skomplikowane i każdy, kto przeczyta je uważnie i wykona krok po kroku, osiągnie fantastyczne wyniki. - mówi Basia Ritz.

- Zwyciężczyni MasterChefa ujęła mnie ogromną pasją, zaangażowaniem, niebywałą orientacją w kuchniach świata, znajomością trendów. A także zrozumieniem produktów, nie tylko tych podstawowych. Podoba mi się jej fantazja, smak, i otwartość. Jej determinacja i świetna organizacja otworzyły jej drogę do sukcesu - mówi Magda Gessler.

Książka jest od dzisiaj w sprzedaży.

Wydawca: TVN. Dystrybucja: Wydawnictwo Znak.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA