ZDM i jesiony, czyli dalsze kłopoty z Żorską

Ulica Żorska, a właściwie rosnące na niej jesiony, od lat są zarzewiem konfliktu między tymi mieszkańcami, którzy chcą zachować drzewa a tymi, którzy chcą nowej drogi. W narastającym i coraz bardziej gorącym sporze wypowiedział się także Zarząd Dróg Miejskich, bo w końcu to on miałby zbudować tę drogę. 

Przypomnijmy: około 50-letnie jesiony podzieliły mieszkańców ulicy Żorskiej. Jedni chcą je zachować dla przyszłych pokoleń – pozostali chcą ich wycinki, wskazując, że bez tego nie da się wybudować drogi – teraz jest tam gruntowa nawierzchnia – a korzenie drzew niszczą instalacje gazowe i wodne.

Co na to ZDM?
“Od wielu lat mieszkańcy postulują o budowę ulicy, skarżą się latem na kurz, jesienią na błoto i kałuże, zniszczone chodniki, niebezpiecznie wybrzuszone przez korzenie drzew. Ulica Żorska została uwzględniona w Programie budowy ulic lokalnych. Pragniemy zaznaczyć, że w ramach programu budowy ulic lokalnych ulice dotychczas gruntowe zyskują między innymi utwardzoną nawierzchnię jezdni, chodniki, oświetlenie uliczne, odwodnienie.

Rozmowy z mieszkańcami ulicy Żorskiej oraz Radą Osiedla (RO) Starołęka – Minikowo – Marlewo w sprawie budowy ulicy prowadzone są od roku 2006. W dokumentacji ZDM związanej z budową ulicy Żorskiej znajdują się liczne pisma z lat 2006 – 2012 sygnowane przez Radę Osiedla Starołęka – Minikowo – Marlewo oraz przez samych mieszkańców ulicy Żorskiej.

W jednym z pierwszych pism do ZDM rada osiedla powołuje się na ustalenia z posiedzenia rady z dnia 18 grudnia 2006 roku, „które powinny być wzięte pod uwagę przy projektowaniu”. W punkcie 4 mieszkańcy postulują „usunięcie istniejących drzew”. RO oraz mieszkańcy potwierdzają stanowisko w: protokóle ze spotkania RO z przedstawicielami ZDM z dnia 26 stycznia 2010 roku, w piśmie do Miejskiego Konserwatora Zabytków z dnia 25 lutego 2010 roku, w piśmie z dnia 6 grudnia 2011 roku, kolejnym piśmie z 4 lipca 2012 roku, do którego dołączona jest lista z podpisami 54 mieszkańców „żądających usunięcia drzew” z dnia 23 lipca 2009 roku: „żądamy (sic) usunięcia rosnących na naszej ulicy drzew (jesiony) i nasadzenia nowych, o pionowym systemie korzeniowym, w odległości nie mniejszej niż 1,8 m od granicy działek (szerokość chodnika), oraz w rozstawie 20-30 m nie utrudniającym wjazdu na posesję”. Dodatkowo jeden z mieszkańców ulicy Żorskiej, w liście adresowanym do RO Starołęka – Minikowo – Marlewo, które stanowi swoistą odpowiedź na doniesienia medialne na temat protestu mieszkańców przeciw wycince drzew, powtórzył postulat wycięcia drzew. Pod listem podpisali się również inni mieszkańcy ulicy Żorskiej.

W dniu 21 czerwca 2012 roku wpłynęło do ZDM pismo sygnowane przez 56 „mieszkańców Poznania, ulicy Żorskiej i ulic przyległych”, którzy stanowczo protestują przeciwko planowanemu usunięciu drzew podczas przebudowy ulicy Żorskiej”. Warto zaznaczyć, że pod tym ostatnim pismem podpisały się trzy osoby z ulicy Żorskiej, podające zresztą ten sam adres.

ZDM rozpatrywał możliwość alternatywnego sposobu wybudowania ulicy bez wycinki drzew. W piśmie do ZDM dnia 6 sierpnia 2010 roku RO oraz mieszkańcy opowiedzieli się za układem dwukierunkowym ulicy Żorskiej oraz wycinką drzew. Za wycinką drzew przemawiają również kwestie natury technicznej, na przykład budowa i przebudowa infrastruktury podziemnej (opinie Aquanetu i Wielkopolskiej spółki gazowniczej) i drogowej, przy której koliduje rozbudowany system korzeniowy istniejących drzew.

Informujemy, że 11 października 2012 roku ZDM otrzymał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID.

W dniu 15 października otrzymaliśmy zawiadomienie od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania do rejestru zabytków ulic Żorskiej i Skoczowskiej.

W dniu 22 października wpłynęło do ZDM 50 pism od mieszkańców ulicy Żorskiej domagających się wycięcia drzew w rejonie ich własnych posesji.

W dniu 25 października ZDM wystosował odpowiedź na pismo konserwatora, w którym powołując się na opinie mieszkańców i wypracowane z nimi w projekcie budowlanym parametry ulicy odniósł się negatywnie do stanowiska konserwatora z dnia 15 października.

W dniu 30 października odbyła się wizja lokalna na ulicy Żorskiej. Udział w wizji wzięli przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Konserwatora Zabytków, rady osiedla, ZDM oraz mieszkańcy ulicy Żorskiej.

Jednocześnie informujemy, że listopadzie 2012 roku uprawomocni się zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zarząd Dróg Miejskich planuje po uzyskaniu ostateczności decyzji ogłoszenie przetargu na wykonaniu robót budowlanych. Ulica Żorska ma zostać zrealizowana zgodnie z Ustawą z dnia 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. spec ustawa).

Czytaj także:

Żorska: kolejny etap walki z jesionami