DuoDram – mistrzowski dialog na dwa fortepiany

Autor: sf, fot. arch. organizatora
REKLAMA

Wirtuozów tej klasy jak duet Sławek Jaskułke i Piotr Wyleżoł nie mamy zbyt często okazji słuchać na żywo w poznańskich klubach. Chociażby dlatego, że już samo ustawienie na scenie dwóch fortepianów stanowi ogromne wyzwanie. Blue Note mu sprosta.

Dlaczego dwójka wybitnych pianistów jazowych – Sławek Jaskułke i Piotr Wyleżoł – nazwali swój wspólny program „DuoDram”? To określenie przywodzi na myśl świat teatru i dla każdego, kto wysłuchał ich nagrań z festiwalu Jazz Gdyni opublikowanych na płycie „DuoDram” – jasne jest, że muzyka tworzona za pomocą dwóch fortepianów niesie w sobie tak wielki ładunek napięcia i emocji, że równać się może jedynie z dziełami najwybitniejszych mistrzów dramatu. Jest w niej świetnie opowiedziana historia, pełna elementów improwizowanego zaskoczenia, świetnych zwrotów akcji, romantycznych uniesień i doskonałych dialogów dwóch instrumentów. Jaskułke i Wyleżoł jazzowe brzemienia łączą z wyrafinowaną klasyką, otwarcie czerpiąc z dziedzictwa chociażby Fryderyka Chopina, dodają do tego osobliwe szaleństwo i odważną formę. Muzycy bez skrępowania bawią się dźwiękami, nadając im coraz to nowsze znaczenia, budując z nich niezwykle spójny świat. I – co najważniejsze – zostawiają otwartą furtkę dla słuchacza, zapraszają go by zechciał odwiedzić ten fascynujący, zbudowany z dźwięków twór.

Sławek Jaskułke i Piotr Wyleżoł kreują zdumiewające widowisko oparte na mistrzostwie i kunszcie wykonawczym. Zdumiewające – ponieważ jedynymi jego aktorami jest dwójka muzyków grających na dwóch fortepianach. To wielkie wydarzenie na najwyższym artystycznym poziomie.

Sławek Jaskułke (1979)

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych średniego pokolenia. Kompozytor muzyki fortepianowej,  orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Członek kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Ma za sobą koncerty na niemal wszystkich kontynentach i największych scenach świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Symphony Hall w Chicago. Twórca i lider projektu „Chopin na 5 fortepianów”, który prezentowany był na światowej wystawie EXPO w Shanghaju oraz Singapurze i prestiżowej Sali Koncertowej Zakazanego Miasta w Pekinie.

Piotr Wyleżoł (1976)

Uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Pianista, kompozytor, improwizator. Laureat licznych konkursów i festiwali jazzowych. Lider własnego trio. Współpracuje z Nigelem Kennedy'm. Płyta artysty „Children’s Episodes” otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. Nagrywa dla prestiżowej wytwórni Fresh Sound Records.

10 listopada (sobota), godz. 20.00, klub Blue Note
Bilet wstępu: 35 zł (miejsca siedzące)

 

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA