Dni Równości i Tolerancji w Poznaniu

Dni Równości i Tolerancji odbędą się w Poznaniu już po raz dziewiąty. Wydarzenia towarzyszące tym dniom rozpoczną się 10 listopada, a zakończą 17 listopada Marszem Równości.

Program:

W sobotę i niedzielę (10 i 11 listopada) przypada Warsztat antydyskryminacyjny realizowany metodą Teatru Forum. Na Warsztat będzie można się zapisywać za pośrednictwem maila, który zostanie podany na stronie internetowej organizatora oraz profilu facebookowym. Będzie to wydarzenie bezpłatne. Każdy, kto wcześniej się zgłosi, będzie mógł uczestniczyć w Warsztacie antydyskryminacyjnym. Będzie nawiązanie do tego jak rodzi się dyskryminacja. Osoby, które wezmą udział, będą mogły wczuć się zarówno w osobę dyskryminowaną, jak i zastanowić się nad tym, jakie uczucia rodzą się w osobie, która dyskryminuje.

W niedzielę (11 listopada) zorganizowana zostanie Żywa Biblioteka, która odbędzie się w klubie Meskalina i trwać będzie od godz. 14 do 18. To wydarzenie organizowane co roku, a przez to kojarzące się bardzo z Dniami Równości jest niezwykle ciekawe ze względu na swoją formę. Ideą Żywej Biblioteki jest to, że spotykają się różni ludzie, którzy są przysłowiowymi żywymi książkami. Osoby zaproszone mogą bezpłatnie wejść i z każdą z tych osób porozmawiać o codziennych problemach. Będą to osoby z różnych środowisk i z różnymi problemami życiowymi.

W poniedziałek (12 listopada) o godz. 17 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa odbędzie się pokaz mody w wykonaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie to będzie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Poznaniu. Bezpośrednio po pokazie zostanie wyświetlony film pt. „Bitwa Warszawska” z audiodeskrypcją. Pokaz filmowy zostanie zorganizowany przez fundację „Szansa dla niewidomych”. Będzie to bardzo ciekawe wydarzenie, ponieważ kierowane głównie do osób widzących. Przez pokaz tego filmu organizatorzy będą chcieli uświadomić osobom widzącym, jak trudny dostęp do kultury mają osoby niewidzące. Film będzie wyświetlany razem z lektorem. Osoby wchodzące na salę będą miały zasłonięte oczy, aby od początku mogły się wczuć w sytuację osób niewidzących lub niedowidzących. Cały film widzowie będą oglądali z zasłoniętymi oczami, a po nim odbędzie się dyskusja nad uczuciami, jakie się narodziły podczas oglądania seansu.

Wtorek (13 listopada) będzie dniem, podczas którego organizatorzy zajmą się wykluczeniem ekonomicznym. Tutaj dużą rolę odgrywa poznańska filia Amnesty International, organizator tego wydarzenia. Będzie to pokaz filmu „Poison Fire” w WSNHiD o godz. 18. Po filmie będzie debata pt. „Co tracisz wraz z mieszkaniem”.

W środę (14 listopada) będzie nawiązanie do niepełnosprawności i wykluczenia ze względu na niepełnosprawność. Spotkanie odbędzie się również w WSNHiD. Tego dnia zostaną poruszone dwa tematy. Pierwszym z nich będzie prelekcja o Stwardnieniu Rozsianym, która rozpocznie się o godz. 16. Choroba ta często jest pomijana, a wiedza o niej wciąż mała. Przez tę chorobę można doświadczyć wykluczenia i dyskryminacji. Dotyka ona osób w różnym wieku i na różnym szczeblu. Może być to niedowład wzroku, ruchu, problemy z mową mogące powodować powstanie wielu barier w codziennym życiu. Prelekcja będzie organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Będą zaproszone osoby, które na co dzień walczą ze stereotypem tej choroby. Drugim tematem będzie debata o sporcie paraolimpijskim. Dlaczego, mimo odniesionych w tym roku dużych sukcesów naszych paraolimpijskich sportowców, poświecono im tak niewiele czasu antenowego, dlaczego jest tak mało środków przeznaczanych na ten sport, dlaczego ta dyscyplina gorzej rozwija się u nas niż w innych krajach europejskich? O tym m.in. będą rozmawiali organizatorzy.

Czwartek (15 listopada) będzie dniem LGBT „Płeć”, czyli nawiązanie do dawniejszej tematyki. Będzie to debata na temat biseksualizmu, która będzie organizowana w klubie Meskalina o godz. 18. Do rozmowy zostali zaproszeni przedstawiciele ze Stowarzyszenia „Bez!miar” z Warszawy, psycholog oraz wykładowca z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Tego samego dnia o godz. 20.15 w Hallo!Cafe będzie spotkanie pt. „Jest queer, jest dada, są momenty. Spotkanie wokół Furii numer 5”. Gośćmi będą Marta Konarzewska i Anna Zawadzka.

W piątek (16 listopada) będzie rozmowa „O homofobii i dyskryminacji kobiet w mikrokosmosie futbolu”. To wydarzenie również odbędzie się w Hallo!Cafe o godz. 16. Poruszone zostaną również tematy chrześcijaństwa i homoseksualizmu, ale o nich uczestnicy będą rozmawiać w innym miejscu, w „Setka Pub” przy ul. św. Marcin 8 o godz. 18.30. Przy tej okazji odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Mniejszość w mniejszości” pokazującego rozmowy z lesbijkami wierzącymi, o tym jak one radzą sobie z wiarą oraz jak jest to odbierane w środowisku heteroseksualnym i homoseksualnym.

Będą też wydarzenia typowo rozrywkowe, jak chociażby koncert zespołu „Dekada”, który odbędzie się w klubie HaH Art & Music Club.

Odbędzie się także wystawa konkursowa prac pt. „Jestem feministką i jestem z tego dumna”. Ideą konkursu jest nawiązanie do popularnej i słynnej już wystawy plakatowo-billboardowej „Niech nas zobaczą”.

Na koniec, 17 listopada, odbędzie się Marsz Równości. Marsz staruje o godz. 13 z placu Adama Mickiewicza. W tym roku marsz odbędzie się pod hasłem „Marsz równości ku godności”. Tego samego dnia wieczorem w klubie HaH Art & Music Club odbędzie sie impreza, podczas której zaśpiewa Marta Podulka z zespołem 7 Sekund.