Uniwersytet Przyrodniczy na trzecim miejscu w Polsce

Warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego po raz drugi z rzędu okazała się zwycięzcą medialnego rankingu uczelni w tej kategorii – ale poznański Uniwersytet Przyrodniczy zajmuje w nim trzecie miejsce. To o oczko gorzej niż rok temu – informuje Press Service – Monitoring Mediów.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu stracił drugą pozycję, ale mimo poważnego spadku zainteresowania mediów, zmieścił się na podium zestawienia. W porównaniu do poprzedniej klasyfikacji poznański UP miał na swoim koncie jednak o 34 proc. publikacji mniej. Spadek dotyczył także UP we Wrocławiu, ale był on na tyle mały, że pozwolił uczelni na awans tuż za plecy SGGW, czyli na drugie miejsce. Na czwarte miejsce – z piątego – wskoczył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, który wyprzedził UP w Lublinie. Ostatnie miejsce w omawianej kategorii wciąż należy do Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, chociaż uczelnia poczyniła znaczące postępy w stosunku do marcowego zestawienia.
 
18 tys. tekstów o uczelniach przyrodniczych to znacząco mniej w porównaniu do uczelni ekonomicznych, o których w ciągu roku ukazało się 28 tys. artykułów. Znacznie większe zainteresowanie skupiają wyższe szkoły o profilu technicznym (141 tys.), a przede wszystkim uniwersytety klasyczne. O tych w minionym roku akademickim pojawiło się łącznie 247 tys. tekstów. Jednak uczelnie przyrodnicze notują trend wzrostowy, co jest dobrym prognostykiem. Gdyby SGGW klasyfikować pośród uczelni publicznych ze wszystkich kategorii poddanych badaniu (uniwersytety, uczelnie techniczne, ekonomiczne i przyrodnicze), znalazłaby się ona na wysokim 19. miejscu.
 
Przypomnijmy, że najbardziej medialną uczelnią wyższą w Polsce okazał się Uniwersytet Warszawski. W kategorii uczelni ekonomicznych zwyciężyła Szkoła Główna Handlowa.