„Zostań ze mną”, reż. Ira Sachs

Miłość, przyjaźń, seks, uzależnienie. Czy da się zatrzymać przeszłość? „Zostań ze mną” to film wstrząsający i przepełniony romantyzmem, przemawiający do intuicji, ale także wielopoziomowy. Pozwala spojrzeć na miłość we wszystkich jej przejawach, sięgając do tych najmroczniejszych, lecz ostatecznie ukazując jej piękno.

„Zostań ze mną” to pełna emocji i seksualnego napięcia opowieść o zmaganiach dwóch nowojorskich mężczyzn z miłością, przyjaźnią i uzależnieniem.

Twórca filmów dokumentalnych Erik (znany z „Braterstwa”, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Thure Lindhardt) i ukrywający swój homoseksualizm prawnik Paul (Zachary Booth, znany z prezentowanego w zeszłym roku w Wenecji „Czarnego konia”) umawiają się na przygodne spotkanie, ale wkrótce zbliżają się do siebie i zostają parą.

Obaj, tak pojedynczo, jak też razem nie stronią od ryzyka, rzucając się w wir narkotyków i seksu. W ich prawie dziesięcioletnim związku pełnym wzlotów, upadków i toksycznych relacji, Erik próbuje określać własne granice i walczyć o swoją godność, pozostając w zgodzie ze sobą. Odważny scenariusz autorstwa reżysera Iry Sachsa oparty na jego własnych doświadczeniach jest dla Lindhardta punktem wyjścia do zbudowania postaci Erika, bohatera wyobcowanego, wrażliwego i tylko z pozoru delikatnego. 

Światowa premiera filmu „Zostań ze mną” odbyła się na festiwalu w Sundance (oficjalna selekcja). Na tegorocznym Berlinale film zdobył nagrodę Teddy. Reżyser i autor scenariusza Ira Sachs jest jednym z najwyżej cenionych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Nie ukrywa, że fabuła filmu w dużej mierze oparta została na jego własnych przeżyciach.

Autorem znakomitych zdjęć – zmysłowych, bazujących na ciepłym, intymnym oświetleniu – jest nominowany do Oscara Thimios Bakatakis, operator słynnych greckich filmów „Kieł” i „Attenberg”.

Ira Sachs

Ira Sachs jest nowojorskim scenarzystą i reżyserem. Jest autorem takich filmów jak: „Życie małżeńskie” (2007), „The Delta” (1997) i „Forty Shades of Blue” – wyróżniony Główną Nagrodą Jury Festiwalu Filmowego Sundance w 2005 roku. Jego poprzednie dzieło „Last Address” – film krótkometrażowy upamiętniający grupę nowojorskich artystów zmarłych na AIDS, został włączony do kolekcji stałych Muzeum Sztuki Amerykańskiej Whitney oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA). Był także prezentowany na Biennale w Wenecji w 2011 r. Sachs wykłada na wydziale filmowym Uniwersytetu Nowojorskiego i należy do kolonii artystycznych MacDowell Colony oraz Yaddo. Jest także twórcą i jednym z kuratorów „Queer/Art/Film” – cyklu pokazów w kinie studyjnym IFC Center w Nowym Jorku, a także niedawno uruchomionego programu Queer/Art/Mentorship, którego celem jest kojarzenie i wspieranie par mistrzowsko-uczniowskich wśród queerowych artystów, działających w Nowym Jorku.

Premiera filmu odbędzie się 26 października. Film wyświetlany będzie w kinach studyjnych (Muza, Rialto, Malta, Apollo).

Dystrybutorem filmu jest Tongariro Teleasing.