Wakacje w Palestynie

Dla pielgrzymów jest przede wszystkim Ziemią Świętą, dla turystów – krajem pełnym zabytków, ale powinni się tam także wybrać miłośnicy dobrej kuchni, orientalnej kultury i egzotycznego folkloru. Palestyna to partnerski kraj tegorocznego Tour Salonu.

Palestyńczycy na poznańskie targi starannie się przygotowali, bo Polacy są dla nich drugą co do liczebności grupą turystów odwiedzających ten kraj. W tym roku ma ich być aż 200 tysięcy – więcej przyjeżdża tylko Rosjan. Polacy są też lubianymi turystami. Jak zauważył ojciec Jerzy Kraj, franciszkanin od prawie 30 lat mieszkający w Palestynie, są mniej wymagający, bardziej punktualni i zdyscyplinowani niż turyści innych narodowości. Palestyńczycy mają nadzieję, że będzie ich przyjeżdżało coraz więcej.

– Targi w tym pięknym mieście są szansą na zacieśnienie naszej współpracy z Polską – mówiła Rula Maayah Minister Turystyki i Starożytności Palestyny. – Palestyna to przecież Betlejem, gdzier narodził się Jezus Chrystus, to Jerozolima, gdzie został ukrzyżowany, to Jerycho, najstarsze miasto świata. Przyjechali tu ze mną wystawcy z branży turystycznej i dzięki nim ta współpraca między Polską i Palestyną będzie się mogła zacieśnić.

Palestyna to jednak nie tylko turystyka pielgrzymkowa lub religijna. Także ci turyści, którzy kochają historię, będą mieli tu co robić. Wystarczy wspomnieć choćby słynne kamienne miasto, Petrę, wykopaliska archeologiczne, których wiele jest w całej Palestynie, a także zachowane urokliwe starówki palestyńskich miast czy ich mury obronne. Niezwykle interesująca jest także współczesna palestyńska kultura oparta na wielowiekowej narodowej tradycji – mogli się o tym przekonać dziennikarze oglądając niezwykle piękny i dynamiczny pokaz palestyńskich tancerzy.

Oferta tego bliskowschodniego kraju była tak interesująca, że zaciekawieni podeszli, żeby posłuchać, wystawcy ze znajdującego się opodal stoiska Bornego-Sulinowa – w pełnym umundurowaniu i pod bronią, co dało bardzo ciekawy efekt wizualny…

Koniecznie w Palestynie powinni się zjawić miłośnicy dobrej, oryginalnej kuchni.
– Kuchnia palestyńska przez wieki podlegała przeróżnym wpływom ze wschodu i zachodu – wyjaśniała minister Maayah. – I jest po prostu pyszna! mamy doskonałe sałatki, koniecznie trzeba spróbować hummusu i falafela, a także naszych słodyczy. Naszych dań godnych polecenia jest tyle, że naprawdę trudno je wymienić, ale wszystkie są pyszne i na pewno będą Polakom smakować…

Falafel to danie przyrządzane albo z bobu, albo z ciecierzycy i serwowane w arabskim chlebku jako wegetariańska przekąska typu fast food, ale o wiele zdrowsza. Hummus to z kolei puree z cieciorki libańskiej serwowane z sosem sezamowym i sokiem z cytryny. Warto także spróbować mięs przyrządzanych na sposób palestyński, szczególnie jagnięciny lub podrobów z grilla, które nigdzie indziej nie mają tego niepowtarzalnego, wyjątkowego smaku…

Dociekliwi dziennikarze usiłowali się dowiedzieć, ile trzeba zapłacić za tydzień wakacji w Palestynie – ale, jak się okazało, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, ponieważ wiele zależy od dodatkowych atrakcji i trasy zwiedzania oferowanej przez biuro podróży. Ale, jak podsumowali palestyńscy specjaliści od turystyki, cena jest na pewno dobra – bo turystów z Polski z roku na rok przybywa…

Czytaj także:

W dwa dni dookoła świata

Acantus Aureus dla Poznania

Tour Salon: od Wikingów do… pielgrzymki

Tour Salon: Poznań z widokiem na morze