Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski

Autor: Dana Saga Tomaszewskal fot. archiwum
REKLAMA

Czy znacie Państwo datę lokacji miasta Poznania? Legendę o jego powstaniu? Lub o koziołkach, które dzień w dzień o 12 pojawiają się na wieży poznańskiego Ratusza? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieć może tegoroczna wystawa Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, która zostanie otwarta 1 października w holu Urzędu Wielkopolskiego.

Jej tematyka: „Historia, mity i legendy miasta Poznania i Regionu Wielkopolski” dała ogromne możliwości biorącym w niej udział artystom rzeźbiarzom.
Wielkopolska, gdzie pierwsze ślady bytności człowieka pochodzą sprzed 11 tysięcy lat p.n e., będąca pierwotnym terytorium plemienia Polan, a zarazem kolebką państwa Polskiego, skupiająca niegdyś 11 grup etnicznych ludności – dziś jest częścią Unii Europejskiej, otwartą na świat.

Historia tworzy się nieustannie to, co zdarzyło się wczoraj - za chwilę może okazać się ważnym wydarzeniem historycznym, lub tylko wspomnieniem, żyjącym tak długo, jak sięgać będzie o nim pamięć ludzka.

Tak słuszna idea wystawy aż się prosi, aby kontynuować ją w latach następnych, gdyż wiele jest jeszcze przekazów, które powinniśmy kultywować i przekazywać następnym pokoleniom: faktów z życia naszych przodków, oraz niemożliwych już dziś do sprawdzenia mitów i legend stanowiących o naszej tożsamości kulturowej.
Prezentowane prace obejmą jedynie cząstkę możliwości wypowiedzi w temacie, będąc wolną interpretacją artystów wobec tego, co poruszyło ich najbardziej.

Wystawa mogła zaistnieć dzięki współpracy Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy z Urzędem Miasta Poznania oraz Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu Wystawę poprzedził plener odlewniczy, a wykonane z wosku rzeźby zostały odlane w Odlewni Brązu w Szymanowie. Część prac została wykonana w innych materiałach – kamieniu, drewnie, ceramice. Istotnym elementem projektu będzie tematyczna prezentacja multimedialna, która może stać się cenną pomocą w placówkach oświatowych i kulturalnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek 1 października 2012 o godz. 14.00 w Holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy Alei Niepodległości 16/18. Prezentacji rzeźb towarzyszyć będą utwory muzyczne z regionu Wielkopolski w wykonaniu zespołu Vidlunnia. Artyści podczas wernisażu przekażą też prace przeznaczone na aukcję dla poznańskiego Hospicjum.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA