„Ukryty”, autor Bronisław Wildstein

W ramach promocji swojej najnowszej powieści pt. „Ukryty”, Bronisław Wildstein wyrusza w trasę autorską po Polsce.  O swojej książce będzie opowiadał również w Poznaniu.

Ukryty to opowieść o zagadce trzech śmierci, które wydarzyły się w warszawskim środowisku artystycznym w lecie 2010 roku. Próba ich rozszyfrowania to także odsłanianie kolejnych warstw III RP po tragedii smoleńskiej, w cieniu walki o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. To opowieść o manipulacji, w której zatraca się realna rzeczywistość, ale także o uniwersalności polskich zmagań o prawdę.

– Autor Doliny nicości, Czasu niedokonanego i Ukrytego jest jednym z niewielu pisarzy (jeśli nie jedynym?), który mierzy się dzisiaj z najnowszą historią Polski i daje świadectwo czasom, w których uczestniczymy. Jego wartkie narracje to nie tylko opisy lub szydercze portrety. To przede wszystkim diagnozy – interpretacje zjawisk: wydobywanie na jaw ukrytych mechanizmów i celne ich nazywanie jasnym, logicznym językiem. Wróżę książce Wildsteina poczytność i powodzenie, i chciałbym, by wywołała poważniejszą debatę zarówno wokół spraw, które stanowią jej temat, jak i wokół problemów oraz zadań literatury w naszym dzisiejszym świecie – powiedział Antoni Libera, autor m.in. Madame, reżyser, tłumacz.

Bronisław Wildstein: pisarz, dziennikarz, obecnie publicysta tygodnika “Uważam Rze”. Ukończył polonistykę na UJ w Krakowie. W latach siedemdziesiątych działacz opozycji antykomunistycznej. Współtwórca i autor prasy podziemnej. Współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie (1977). W roku 1980 uczestniczył w zakładaniu Solidarności i NZS-u w Krakowie. Stan wojenny zastał go na Zachodzie.

Współzałożyciel i w latach 1982-1987 red. nacz. wydawanego w Paryżu miesięcznika „Kontakt”. Publikował w prasie emigracyjnej i podziemnej. Paryski korespondent RWE: 1987-1990. Na początku roku 1990 wraca do Polski, gdzie pełni funkcje m.in.: dyr. Radia Kraków; sek. red. „Życia Warszawy”; zastępcy red. nacz. „Życia”; prezesa TVP; publicysty „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Wprost” oraz wielu innych periodyków. Prowadził audycje w radio i telewizji. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał m. in. nagrodę dziennikarską Dariusza Fikusa.
Autor m.in. Jak wody (1989 – nagroda Kościelskich), Doliny nicości (2008 – nagroda J. Mackiewicza), Czasu niedokonanego (2011) oraz innych powieści, opowiadań i książek publicystycznych.

Spotkania odbędą się w następujących miejscowościach:

20 września (czwartek)

Warszawa, godzina 18:00
Traffic Club, ulica Bracka 25
Prowadzący: Jacek Karnowski z Antonim Liberą

21 września (piątek)

Łódź, godzina 18:00
Tuwima 28, pierwsze piętro

24 września (poniedziałek)

Dąbrowa Górnicza, godzina 18:00
ul. Królowej Jadwigi 17, przy Bazylice

25 września (wtorek)

Kraków, godz. 15:00,
Plac Szczepański 8, sala obrad, II piętro
oraz
godz. 18:00, Krakowski Klub Wtorkowy,
ul. Świętego Tomasza 8, Pub Sarmacja

26 września (środa)

Katowice, godz. 18:00
Empik Silesia Katowice, ul. Chorzowska 107,
Prowadzący: Adam Szaja

27 września (czwartek)

Gliwice, godzina 18:00
Centrum edukacyjne im. bł. Jana Pawła II, przy katedrze

28.09. (piątek)

Opole, godzina 18:00
Uniwersytet Opolski, Aula Stara ul. Oleska 48

1 października (poniedziałek)

Gdańsk, godzina 18:00
Klub Maciuś, Gdańsk Przymorze, ul. Opolska 3

2 października (wtorek)

Toruń, godzina 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Prowadzący: Andrzej Zybertowicz

4 października (czwartek)

Piła, godzina 19:00
ul. św. Jana Bosko 1

5 października (piątek)

Poznań, godzina 18:00
Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78