Jak innowacje – to po wielkopolsku

– Wielkopolskę kreują ludzie z pasją! – twierdzą organizatorzy Światowych Dni Innowacji, które rozpoczną się w Poznaniu już 24 września. Impreza, organizowana w Wielkopolsce już po raz szósty, ma przekonać niedowiarków, że tak jest naprawdę.

W tym roku jak zawsze podczas ŚDI odbędzie się wiele wykładów, spotkań i dyskusji – zobacz ich program w naszym Kalendarium! Tegoroczna edycja skupia się głównie na kwestiach  polityki energetycznej. Rosnące zapotrzebowanie państw na energię sprawia, że najwyższy czas zastanowić się nad opracowaniem nowego zrównoważonego modelu rozwoju energetycznego, który będzie uwzględniał różne jej źródła, a więc nie tylko konwencjonalne, jak ropa czy węgiel, ale także energię odnawialną czy nuklearną. A jeśli chodzi o te mniej tradycyjne źródła energii, to nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całej Polsce mamy sporo do nadrobienia.

Jednak tych, którzy nie są specjalistami w dziedzinie nowoczesnych technologii, z pewnością najbardziej zainteresuje wystawa “Labirynt innowacji”, którą będzie można podziwiać na placu Adama Mickiewicza. W labiryncie znajdziemy wszystko: wynalazki naszych naukowców, nowatorskie sposoby komunikacji, propotypy niezwykłych urządzeń – dzięki jednemu z nich można nieinwazyjnie zbadać działalność naszego mózgu – a wszystko to będzie prezentowane z pomocą multimedialnych i interaktywnych narzędzi.

Impreza rozpocznie się 24 września o 19 Innowacyjną Wieczorynką. Będzie to niesamowity pokaz światła, dźwięku i multimedialnych projekcji. Świat multimedialnych doznań kontynuowany będzie podczas plenerowego przedstawienia teatralnego  w wykonaniu teatru “Usta Usta”. Spektakl będzie stanowił próbę zmierzenia się z światem naszych snów wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia,  które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. na zakończenie zostanie otwarta wystawa “Labirynt Innowacji”, którą będzie mógł zwiedzać każdy chętny przez najbliższe dwa tyygodnie od 12 do 20.

Podczas Światowych Dni Innowacji odbędzie się również II Wielkopolskie Forum Sieci Szerokopasmowej, które dedykowane jest budowie cyfrowej Wielkopolski, w której wyrównują się szanse w dostępie do usług internetowych. Będą także specjalistyczne spotkania warsztatowe, których celem jest popularyzowanie, poszerzanie i uświadamianie znaczenie innowacji w strategicznych dla regionu branżach takich jak: IT, biotechnologie i design. Ta triada stanowi bowiem główne źródło generowania i absorpcji nowoczesnych metod, rozwiązań i technologii, a co za tym idzie ma realny wpływ na podnoszenie konkurencyjności regionu.

Światowym Dniom Innowacji towarzyszyć będą publiczne debaty poruszające istotne dla mieszkańców Wielkopolski tematy, jak: “Region 2030: Berlin – Warszawa – Poznań. Jak wyjść z cienia?” czy “Wielkopolanie 2030: Konserwatywni, starzy, biali?”. Debaty społecznościowe toczyć się będą w otoczeniu zieleni w Parku Mickiewicza oraz przestrzeni “Labiryntu Innowacji”.

Dla fanów kina przygotowane zostanie w pobliżu wystawy kino plenerowe. Podczas seansów na świeżym powietrzu prezentowane będą zarówno filmy edukacyjne  powstałe  w katedrach poznańskich uczelni, jak również filmy fabularne. Najmłodsi Wielkopolanie będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym “Moja Miejscowość roku 2030″, a ci trochę starsi mogą dać upust wyobraźni kręcąc krótki film na temat wizji Wielkopolski w roku 2030 w konkursie  Wielkopolska Moja Marka”.