Miejski Regał Książkowy, czyli książka dla wszystkich

Autor: el fot. sxc.hu
REKLAMA

Macie ochotę poczytać, ale nie wzięliście ze sobą żadnej książki? Temu zaradzą Miejskie Regały Książkowe, które już od soboty znajdą się w Poznaniu. Każdy chętny będzie mógł wziąć sobie książkę i przeczytać, a później odłożyć ją na miejsce lub w zamian zostawić inną.

Miejski Regał Książkowy - zwany też pieszczotliwie MiReK - to jeden z projektów, który został nagrodzony w konkursie "Centrum warte Poznania". Autorką tej koncepcji jest Agata Tryksza z bloga UlepszPoznan.pl, a chodzi w niej o to, by każdy mieszkaniec Poznania mógł wymienić sobie książkę na inną bezpłatnie i bez zbędnych formalności lub po prostu wziąć ją do przeczytania i po skończeniu odłożyć ja na miejsce.

- Na początek staną cztery regały: w CK Zamek, Teatrze Polskim, przed Galerią Miejską Arsenał i Bibilioteką Raczyńskich - wyjaśnia Beata Mitmańska, dyrektor Wydziału Kultury UMP. - Regały będą stały przed budynkami, tylko w Bibliotece Raczyńskich regał stanie w holu ze względu na to, że na placu Wolności jest wystawa Jerzego Kopcia.

Każdy regał jest inny, bo każda instytucja, która także pełni fukcję opiekuna regału, odrebnie zlecała jego wykonanie zgodnie z własną koncepcją. Wszystkie jednak są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dodatkowo skonstruowane tak, by chronić znajdujące się w nim książki przed wpływem pogody.

- Ogłosiliśmy już zbiórkę książek w urzędzie miasta, sporo też kupiliśmy - mówi dyrektor Mitmańska. - Ale każdy, kto chce, także może przynieść zbędne książki...

Z regału będzie mógł korzystać każdy chętny i wybraną książkę może po prostu wziąć i przeczytać, niekoniecznie zostawiając w zamian inną. Jednak organizatorzy akcji myślą, czy nie zaopatrzyć regałów w tabliczki informujące w kilku słowach o założeniu akcji, by nikt z chcących wziąć książkę do przeczytania nie miał wątpliwości, na jakich zasadach ją bierze. A oczywiście wszystkie książkowe darowizny będą mile widziane...

Z realizacji akcji cieszy się radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji. Pomysł konkursu na takie akcje wyszedł właśnie od tej komisji.
- To jedna z inicjatyw niełatwych, ale skutecznie przeprowadzona - mówi radny. - Najwazniejsze teraz, żeby te pomysły zostały zrealizowane, jeśli chcemy obronić ten program przed cięciami w budżecie. Bo moim zdaniem on ma szanse powodzenia, te pomysły w przestrzeni miasta to strzał w dziesiątkę.

Miejski Regał Książkowy rozpocznie swoją działalność 15 września o 13 przy Galerii Miejskiej Arsenał. Ale to tylko jeden z pomysłów, które będą realizowane. Kolejne to festiwal akordeonowy, który rozpocznie się 11 października, akcja "Dziecko potrafi" na placu Wolności zaplanowana na weekendy 20-21 października oraz 27-28 października. Od sierpnia swój nagrodzony program realizuje Kluboksięgarnia "Głośna", a w październiku jeszcze będzie mozna wziąć udział w cyklu wydarzeń "Niezły film, lepsza książka" przygotowany przez ksiegarnię Tristero oraz akcji "Gram Bo Lubię", której autorami są Wędrowni Architekci.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA