Jesse Cook zagra w Poznaniu

Autor: sf, fot. arch. organizatora
REKLAMA

Jesse Cook, uznany przez magazyn „Acoustic Guitar” drugim, po Paco de Lucíi, najlepszym gitarzystą flamenco, ponownie odwiedzi Polskę. W ramach trasy koncertowej promującej swoją najnowszą płytę „The Blue Guitar Sessions” wystąpi 21 września w Poznaniu.

Jesse Cook wśród muzyków jest postacią wyjątkową, między innymi dlatego, że będąc Kanadyjczykiem, reprezentuje gatunki muzyczne raczej niekojarzące się z zimną Kanadą. Te najbardziej charakterystyczne dla Cooka to rumba flamenco, a także funky jazz i szeroko pojęta muzyka świata. Na jego muzyczną drogę olbrzymi wpływ miało dzieciństwo spędzone w południowej Francji oraz Barcelonie, gdzie dorastał w otoczeniu muzyki Południa. W prowansalskim Arles poznał Nicolasa Reyesa, wokalistę Gipsy Kings i miał unikatową przyjemność jammowania z nim na dachu domu swojego ojca. Swój naturalny talent muzyczny kształcił w Eli Kassner Guitar Academy w Toronto oraz w legendarnym Berklee College of Music w Bostonie.

Niezwykłość Cooka jako gitarzysty tkwi również w tym, że doskonale brzmi w zestawieniu z przeróżnymi stylami muzycznymi. Otwierał koncerty największych legend jazzu i bluesa, takich jak: B.B. King, Ray Charles, Diana Krall, ale koncertował również z kultową irlandzką grupą folkową The Chieftains oraz z zespołem Afro Celt Sound System, łączącym nowoczesną muzykę taneczną z muzyką celtycką i afrykańską. Ponadto utwory Cooka chętnie wykorzystywane są przez telewizję, niejednokrotnie można je było usłyszeć w serialu „Seks w wielkim mieście” oraz w popularnym programie The Chris Isaak Show.

Dotychczas Jesse Cook nagrał siedem studyjnych płyt, z których każda kolejna okazywała się większym sukcesem. Debiutancki album „Tempest” osiągnął 12 pozycję listy przebojów Billboardu, kolejny krążek „Gravity” doszedł już do miejsca 5 i otrzymał status złotej płyty. Złotem pokrył się również „Vertigo”, a nagrany dwa lata później album „Freefall” stał się pierwszą w karierze Cooka platynową płytą, która przyniosła mu także, przyznawaną przez kanadyjski przemysł fonograficzny, nagrodę Juno w kategorii najlepszy instrumentalny album roku. Sam Jesse Cook, przez gremium przyznające Canadian Smooth Jazz Awards, trzykrotnie został uznany gitarzystą roku.

Koncert odbedzie się 21 września o godz. 19:00 w Centrum Konferencyjno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ul. Przybyszewskiego 37.

Bilety w cenie 90,120,150 i 180 zł do nabycia na tbox24.pl

Dodatkowe informacje: www.jessecook.pl

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA