Katastrofa w tunelu na Franowie

Autor: Lilia Łada, fot. Lilia Łada
REKLAMA
REKLAMA

Punktualnie o 10 rano w tunelu trasy na Franowo doszło do poważnej, choć ściśle kontrolowanej katastrofy: tramwaj uderzył w ścianę tunelu. 35 osób zostało rannych i do akcji musiały natychmiast wkroczyć wszystkie służby ratownicze Poznania. Oczywiście były to tylko ćwiczenia...

Scenariusz przygotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i przedstawiał się tak: do katastrofy doszło pomiędzy przystankami Piaśnicka/Kurlandzka – Piaśnicka/Rynek. Tramwaj linii 16 jadący w kierunku centrum  najechał na kamień w torowisku i uderzył prawą burtą w ścianę tunelu. Uderzenie wywołało zwarcie instalacji energetycznej w głównej szafie elektrycznej tramwaju, co stało się przyczyną szybko rozprzestrzeniającego się pożaru.  
W płonącym tramwaju uwięzionych jest 30 rannych.  Wśród nich jest również motorniczy. Trudno ich  wydostać z płonącej pułapki, bo na skutek uderzenia doszło do blokady wszystkich wejść do wagonu.

To pierwsza taka akcja w tunelu i właśnie dlatego jest niezwykle ważna. Bo tak naprawdę, choć wszystkie służby ratownicze od strażaków poprzez ratowników medycznych po zakładową służbę MPK mają ogromne doświadczenie, jeśli chodzi o wypadki i katastrofy, to jednak w tunelu akcji nie prowadzili.
- Właśnie po to jest taka akcja, żeby stwiedzić, ile czasu potrzeba ratownikom w tunelu - wyjaśnia Jan Firlik, dyrektor przewozów tramwajowych MPK. - Dlatego też jej przebieg jest nagrywany i posłuży potem jako materiał szkoleniowy dla straży i policji.

Akcji przyglądał się także prezydent Ryszard Grobelny.
- Teoretycznie oczywiście wiadomo, jak to powinno wyglądać - mówi prezydent. - Ale chciałem także zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości w tak dużym obiekcie.

Wykolejony tramwaj już czekał w głębi tunelu, a akcja rozpoczęła się od włączenia pięciu urządzeń do zadymiania, by przy okazji sprawdzić, jak działa system ostrzegający przed pożarem. System zadziałał perfekcyjnie: gdy dymu zrobiło się już na tyle dużo, że można było podejrzewać pożar, wejścia do tunelu zostały zablokowane, a na przystanku Piaśnicka Rynek włączył się komunikat o tym, że wszyscy pasażerowie powinni opuścić przystanek i wyjść na powierzchnię.

Gdy potencjalni pasażerowie wyszli, w tunelu pojawili się strażacy i rozpoczęli akcję ratunkową. 35 rannych trzeba było przed rozpoczęciem gaszenia pożaru wynieść na powierzchnię i to nie korzystając z wind. Awaria spowodowała zwarcie instalacji elektrycznej i windy trzeba było wyłączyć.

Ratowanie rannych trwało raptem... 40 minut. W tym czasie nie tylko udało się usunąć wszystkich rannych z tunelu, ale także udzielić im podstawowej pomocy medycznej. Strażacy zdążyli także ugasić pożar i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Gdy obserwujący wszystko dziennikarze wyszli na powierzchnię po wyniesieniu rannych - to tam mogli zobaczyć tylko kilka ostatnich osób, które jeszcze nie odjechały karetkami do okolicznych szpitali i czekały na badanie czy dodatkowe zabiegi w błyskawicznie rozstawionych ochronnych namiotach.

- Rolę poszkodowanych grają także strażacy - mówi Jerzy Ranecki, zastępca Miejskiego Komendanta PSP. - Chodzi o to, by wiedzieli, jak się czują osoby poszkodowane w takiej sytuacji. To bardzo ułatwia pomoc.

Część nadziemną obserwowali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Jego naczelnik, Józef Klimczewski, nie szczędził pochwał.
- Bardzo dobra akcja, nie było żadnych zakłóceń komunikacyjnych - mówi. - Strefy zostały odpowiednio wyznaczone, objazdy zorganizowane i oznaczone, wszystko poszło bardzo sprawnie i tak jak powinno być.

Także zdaniem dyrektora Firlika akcja przebiegła bardzo sprawnie i szybko.
- 40 minut to mało - twierdzi. - Uważam, że służby się sprawiły. Dziennikarze też, bo przybyli na czas...

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA