Mistrzostwa Polski w Kajak Polo na Malcie

Autor: UMP, el, fot. UMP
REKLAMA

Już w najbliższy weekend na torze regatowym Malta w Poznaniu odbędą się VI Mistrzostwa Polski Seniorów w Kajak Polo. W zawodach wystartuje 11 drużyn (3 kobiece i 8 męskich) reprezentujących 9 klubów z całej Polski.

Jest to ostatni sprawdzian dla zawodników kadry narodowej przed dziesiątymi, jubileuszowymi Mistrzostwami Świata w Kajak Polo, które za niespełna 2 tygodnie (5 - 9 września 2012r.) odbędą się również na poznańskiej Malcie.
 
Kajak-polo – gra zespołowa, w której uczestniczą 2 pięcioosobowe drużyny (plus po 3 rezerwowych). Zawodnicy poruszają się na krótkich i niezwykle zwrotnych kajakach, starając się umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Piłkę można rzucać rękami lub odbijać specjalnym do tego celu wiosłem.

W kajak polo nie ma stałego bramkarza. Przepisy kajak polo pozwalają na walkę o piłkę poprzez zderzanie się kajakami, popychanie rękami przeciwnika, a nawet przewracanie go, ale pod warunkiem ze zawodnik nie jest akurat bramkarzem. W przypadku przewrócenia zawodnika jest on zmuszony do wykonania tzw. eskimoski tj. odwrócenie się z pozycji do góry dnem do pozycji poprawnej za pomocą wiosła lub siły rąk.

Ponieważ gra jest kontaktowa, wszyscy zawodnicy muszą posiadać odpowiednie stroje, chroniące ich głowy, twarz, tułów i boki od przypadkowych uderzeń wiosłem, kajakiem, a nawet piłką, która jest wyrzucana z dużą siła i może pozostawić po sobie bolesne wspomnienia. W celu jeszcze większego zdynamizowania gry, wprowadzono przepis zmuszający zawodników do oddania strzału na bramkę przeciwnika w ciągu 60 sek. od wejścia w posiadanie piłki, lub kontroli nad nią. W przeciwnym razie w posiadanie piłki przechodzi drużyna przeciwna.

Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat kajak polo było jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin kajakowych reprezentowanych przez Międzynarodową Federację Kajakową.

W tegorocznych Mistrzostwach Świata w Poznaniu wystartuje łącznie 68 reprezentacji narodowych z 26 Państw w tym: 24 w kategorii seniorów mężczyzn, 18 w kategorii seniorek kobiet, 15 w kategorii U-21 mężczyzn i 8 w kategorii U-21 kobiet.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA