Remont Kaponiery: jedzie się dłużej, co z biletami?

Autor: el fot. L. Łada
REKLAMA

14 kilometrów na godzinę - o tyle wolniej jedzie się wokół Kaponiery w czasie remontu. Zbadał to serwis Korkowo.pl. A skoro jednak jedziemy wolniej, to czy jest szansa na wydłużenie ważności biletów miejskiej komunikacji?

Remont Kaponiery trwa ponad dwa tygodnie. Rozpoczęło się już wyburzanie konstrukcji parkingu podziemnego i prace idą w zapowiadanym tempie. Także kierowcy radzą sobie nadspodziewanie dobrze z objazdami i zmianami kierunków, choć - jak zapowiadają pesymiści - czy rzeczywiście radzą sobie dobrze, będzie się mozna przekonać dopiero po pierwszym września, gdy skończą się wakacje i uczniowie wrócą do szkół, a ruch na ulicach wzrośnie.

Jednak jedno już teraz nie ulega wątpliwości: jak przebadał to serwis Korkowo.pl, wokół Kaponiery jedzie się nawet 14km/h wolniej. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu wyznaczył cztery trasy objazdowe, mające umożliwić kierowcom ominięcie ronda. Trasy te prowadzą m.in. przez ulicę Zeylanda (od północy), aleję Niepodległości i Most Dworcowy (od wschodu i południa) oraz ulicę Grunwaldzką (z zachodu). Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili pomiary prędkości, jakie osiągali kierowcy na tych ulicach. Badanie przeprowadzono przed rozpoczęciem prac remontowych (poniedziałek 6 sierpnia) i w ich trakcie (poniedziałek 13 sierpnia).

Wyniki pomiarów nie zaskakują – po ulicach „objazdowych” kierowcy poruszają się wolniej niż było to przed remontem. Największą różnicę, wynoszącą  14 km/h zaobserwowano w godzinach popołudniowych na ulicy Grunwaldzkiej. Najmniejszą wynosząca 1 km/h – na ulicy Roosevelta, także w godzinach popołudniowych. Obecnie kierowcy poruszają się po omawianych ulicach średnio o 7 km/h wolniej, niż było to przed rozpoczęciem remontu.

A skoro kierowcy jeżdżą wolniej, to wolniej jeżdżą miejskie autobusy i tramwaje, co oznacza, że poznaniacy potrzebują więcej czasu na przejazd na przykład z domu do pracy niż przed remontem. Przed Euro 2012 prezydent Poznania ze względu na remonty w mieście i spowodowane nimi wydłużenie czasu dojazdów zadecydował, że  bilet 15 minutowy będzie ważny 25 minut, a półgodzinny 45 minut. Poznaniacy chcieli takiego samego rozwiązania z powodu remontu Kaponiery - tymczasem miejscy specjaliści z Rafałem Kupsiem, wicedyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego na czele, przekonywali przed rozpoczęciem remontu, że przejazd przez miasto wcale nie musi się wydłużyć z powodu remontu.

Po dwóch tygodniach remontu Korkowo.pl ustaliło ponad wszelką wątpliwość, że przejazd jest jednak wolniejszy i dłuższy. I co teraz? Czy Zarząd Transportu Miejskiego zadecyduje o przedłużeniu ważności biletów?

Niestety, nie - przynajmniej na razie. Jak się dowiedzieliśmy w biurze prasowym urzędu miasta, mimo tego, że przez miasto jedzie się dłużej, opcja wydłużenia ważności biletów nie jest rozważana.

Czytaj także:

Nie będzie tańszych biletów w czasie remontu Kaponiery!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA