Mosina zaprasza na rajd do Studni Napoleona!

Autor: el, fot. gmina Mosina
REKLAMA

Uroczyste odsłonięcie Studni Napoleona, rajd nordic walking, pokazy ratownictwa wodnego, a na zakończenie ognisko - to tylko niektóre z atrakcji odsłonięcia Studni Napoleona, na które zapraszają Mosina i Wielkopolski Park Narodowy.

Według legendy Napoleon zwiedzał zimą 1806 roku okolice Poznania, między innymi tereny dziesiejszego Wielkopolskiego Parku Narodowego, i zachwycony uroda polodowcowych terenó długo błądził wśród wzgórz okolicy Osowej Góry. Zmęczony zawędrował właśnie do tej studni, gdzie przysiadł przy cembrowinie i napił się z niej wody. Tę legendę od lat powtarzają okoliczni mieszkańcy, a studzienka znana jest jako Studnia Napoleona.

Niestety, czas nie oszczędził studzienki, która pozbawiona opieki przez wiele lat niszczała. Ostatnio trzeba było naprawdę bujnej wyobraźni, by w stosie kamieni rozpoznać studnię...

Na szczęście gmina Mosina zajęła się studzienka i postanowiła ją odremontować. Remont już zakończony, studzienka została osłonięta gustownym daszkiem, obok niej znajdzie się też tablica przypominająca legendę nie tylko o Napoleonie, ale też o tym, że raz do roku woda w studni zmienia się w... szampana.

uroczyste otwarcie studzienki zapalnowano na sobotę, 18 sierpnia, a towarzyszyc mu będzie Rajd nordic walking z Napoleonem! W rajdzie może wziąć udział każdy, a osoby, które nie posiadają kijków do nordic walking, mogą przyłączyć się do uczestników i zwiedzić z całą grupą wieżę widokową, przejść trasą prowadzącą do Jeziora Kociołek i dalej do Studni Napoleona.

Program:

Spotkanie na terenie stacji turystycznej Osowa Góra na Pożegowie w Wielkopolskim Parku Narodowym w sobotę 18 sierpnia.

16 – Rajd nordic walking z Napoleonem ( start: parking przy wieży widokowej w Mosinie, zbiórka uczestników od godziny 15:30)

17.30 – uroczyste odsłonięcie Studni Napoleona, spotkanie z historią „na żywo” połączone z odczytaniem legendy o tym, jak woda w studni zamienia się raz w roku w szampana

18.30 – Stacja turystyczna WPN – ognisko, stoiska promocyjne, konkursy, zabawy dla dzieci

19 – Pokaz ratownictwa dotyczący wypadków nad wodą, na rowerze, w podróży

21 – Zakończenie

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA