Poznań: mieszkanie z rynku pierwotnego jest… tańsze

Mieszkanie z „drugiej ręki” do remontu czy z rynku pierwotnego do aranżacji? A może nowe mieszkanie w pełni zaaranżowane i umeblowane? Decydując się na kupno mieszkania, musimy rozważyć czy koszty remontu mieszania z rynku wtórnego nie będą wyższe niż koszty kupna i wyposażenia mieszkania całkowicie nowego.

Pierwotna cena mieszkania nie uwzględnia wszystkich kosztów, które poniesie właściciel przyszłego mieszkania. Jednak do ceny mieszkania na rynku wtórnym należy doliczyć koszty notarialne, podatek, prowizja, koszty remontu i wiele innych.

– Mieszkania na rynku wtórnym często nie są idealnym odzwierciedleniem potrzeb kupujących. Zdarza się, że nabywca po kilku latach wykonuje generalny remont lokalu, zmieniając układ ścian działowych tak, aby odpowiadał jego gustom i potrzebom. W przypadku rynku pierwotnego klient ma możliwość dostosowania mieszkania już na etapie projektu i budowy. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej, budującej kompleks mieszkaniowy na Osiedlu Stefana Batorego. – Istotne jest także, że w przypadku mieszkań nowych, nabywca posiada gwarancję, a często otrzymuje także dodatkowe wyposażenie. Przykładowo na osiedlu „Żurawiniec Park” oraz na osiedlu Batorego mieszkania parterowe wyposażamy w systemy rolet okiennych.

Nawet 1000 złotych za metr kw mogą wynieść koszty remontu generalnego. Dodatkowo nie wiadomo, jaki jest stan instalacji elektrycznych i rur. Mogą one w bliskiej przyszłości wymagać całkowitej wymiany. To znacznie osłabia konkurencyjność mieszkań z rynku wtórnego i powoduje średni wzrost ceny inwestycji o ponad 20%. Deweloperzy przygotowują dla swoich klientów specjalne oferty. Zdarza się, że w cenie mieszkania zawarte są dodatkowe elementy wyposażenia jak np. rolety.

– Przywilejem kupna nowego domu, lub mieszkania jest całkowita swoboda aranżacji. Już na etapie projektu i budowy możemy dostosować lokal pod indywidualne potrzeby nabywcy – mówi Adam Wędrychowicz, ze spółki Linea. Istnieje nie tylko możliwość przestawiania ścianek działowych, lecz nawet zmiana układu pomieszczeń, położenia urządzeń sanitarnych, a nawet lokalizacji punktów elektrycznych . W ten sposób oferujemy nieruchomości „skrojone na miarę”.

Odpowiednia liczba miejsc parkingowych zgodna z ustalonym normatywem parkingowym jest zdecydowanym atutem nowych mieszkań. W przypadku bloków z wielkiej płyty problem braku miejsc parkingowych jest bardzo dokuczliwy. Starsze osiedla nie były projektowane na tak dużą liczbę samochodów. Naraża to właścicieli na dodatkowe koszty, konieczność stałego wynajmowania miejsca parkingowego.

Koszty notarialne są identyczne w obu przypadkach. Jednak kupno mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z prowizją dla pośrednika, która wynosi od 1-3% wartości transakcji. W przypadku kupna mieszkania z drugiej ręki należy również uwzględnić konieczność zapłaty 2% podatku od czynności cywilno-prawnych. Prowizja i podatek od mieszkania, które kosztuje 300 tysięcy złotych, mogą wynieść nawet 15 tysięcy złotych.