Co zrobić, gdy zgubimy paszport?

Autor: WUW fot. sxc.hu
REKLAMA

Każdego roku, zwłaszcza w sezonie urlopowym, kilkuset Wielkopolan traci paszporty w wyniku zagubienia czy kradzieży. I nie zawsze wiedzą, co wówczas trzeba zrobić i dokąd się udać...

- W chwili, w której stwierdzimy utratę dokumentu w Polsce, powinniśmy jak najszybciej zgłosić ten fakt w punkcie paszportowym - radzi Tomasz Stube, rzecznik, prasowy wojewody wielkopolskiego. - Tam spisane zostaje oświadczenie o utracie, opisujące okoliczności kradzieży czy zagubienia.

Ale co wtedy, gdy paszport zostanie nam skradziony lub zgubimy go za granicą?

- W takim przypadku konieczny jest kontakt z polską placówką dyplomatyczną, która wyda paszport tymczasowy, umożliwiający powrót do kraju - wyjaśnia TOmasz Stube. - Jak pokazuje statystyka, utrata dokumentów zdarza się dość często. W ubiegłym roku odnotowaliśmy w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim blisko 800 takich przypadków. A od stycznia do czerwca tego roku – już 430.

Przy składaniu wniosku o nowy paszport potrzebne będą dodatkowo dokumenty zaświadczające o utracie paszportu np. zaświadczenie otrzymane z policji, placówki kontroli granicznej. W przypadku utraty lub zniszczenia ważnego paszportu, termin realizacji wniosku o wydanie nowego może wynosić do dwóch miesięcy, podwyższona też o 200 procent jest opłata za wydanie dokumentu.

Przed wyjazdem warto także przygotować sobie kserokopię lub skan głównej strony paszportu, żeby w razie konieczności móc potwierdzić swoją tożsamość i na wszelki wypadek sprawdzić, gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczne w kraju, do którego jedziemy. Takie informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA