Co można zabrać na pokład samolotu?

Autor: el fot. archiwum
REKLAMA

Czas wakacji to także czas lotniczych wypraw. Co wolno, a czego nie wnosić na pokład samolotu? Warto to wiedzieć zanim wyruszymy w drogę, by na lotnisku nie musiały zostać najpotrzebniejsze rzeczy...

Na pokład samolotu w bagażu podręcznym lub ubraniu nie wolno wnosić płynów, kremów, żeli, perfum, dezodorantów w aerozolu - jeśli pojemniki, w jakich się znajdują, mają pojemność powyżej 100 ml.

Nie wolno mieć w bagażu ostrych i metalowych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, np.: nożyczek,pilniczkai, korkociągów, łańcuchów, sztućców, szklanych i metalowych pucharów, toreb z narzędziami, zapalniczek itp. takich przedmiotów jest więcej, a ich pełna lista znajduje się na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego www.ulc.gov.pl.

W przypadku gdy pojemnik z płynem o pojemności powyżej 100 ml i jego zawartość są niezbędne podczas podróży, na przykład dla osoby chorej, to koniecznie trzeba mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie o chorobie (dotyczy to także protez, implantów itp.). Natomiast w przypadku podróżowania z dziećmi, które podczas podróży muszą mieć podane dodatkowe napoje lub posiłki, lepiej się przygotować na to, że pracownik Straży Granicznej będzie chciał je dokładnie zbadać, a może nawet spróbować.  

Wolno przewozić sprzęt elektroniczny (np. laptop, telefon komórkowy, odtwarzacz MP3 itp.). Jednak koniecznie trzeba pamiętać o tym, że używanie telefonu komórkowego na pokładzie samolotu jest zabronione. Używanie innego sprzętu elektronicznego jest możliwe tylko gdy sygnalizacja "zapiąć pasy" jest wyłączona. Szczegółowych informacji o użytkowaniu sprzętu elektronicznego na pokładzie samolotu udzielają pracownicy personelu pokładowego każdej linii lotniczej.

Często pasażerowie robią zakupy w sklepie po kontroli bezpieczeństwa - te można wnieść na pokład, jednak powinny być opakowane w specjalną przeźroczystą torbę przez pracownika sklepu.

By uniknąć kłopotów związanych choćby z koniecznościa przepakowania bagażu, lepiej zjawic się bna lotnisku wcześnie i upewnić się w informacji, czy wszystko, co chcemy przewieźć, jest zgodne z przepisami. Odprawa kończy się zazwyczaj 30-40 minut przed godziną odlotu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA