Dwudziesta rocznica otwarcia pierwszej trasy rowerowej w Poznaniu

Aż trudno uwierzyć, ale to już naprawdę aż 20 lat minęło od chwili otwarcia pierwszej miejskiej trasy rowerowej w Poznaniu. Miało to miejsce 30 lipca 1992 roku i była to nie tylko pierwsza miejska trasa w Poznaniu, ale pewnie też pierwsza zbudowana w III Rzeczpospolitej…

– Warto podkreślić, że nie było to otwarcie drogi rowerowej, ale od razu całej trasy rowerowej łączącej Rataje ( począwszy od skrzyżowania ulic Piaśnickiej i Chartowo) z centrum miasta – tlumaczy Tomasz Libich z biura prasowego Zarządu Dróg Miejskich. – A konkretnie z placem Kolegiackim, na którym ustawione zostały stojaki rowerowe ufundowane przez poznański Romet.

Uroczystego przecięcia wstęgi zawieszonej między dwoma rowerami dokonali Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca rady miasta, Wojciech Szczęsny Kaczmarek, prezydent Poznania oraz senator Wojciech Kruk.

– Pierwsza trasa rowerowa miała oczywiście liczne niedoskonałości techniczne wynikające przede wszystkim z ograniczonych środków finansowych – mówi Tomasz Libich. – Ale co było najważniejsze, pozwalała bezpiecznie przejechać rowerem między wielkim osiedlem mieszkaniowym a centrum miasta. Niezmiernie istotny był również jej cel promocyjny: otwarcie nowej trasy rowerowej miało zachęcić poznaniaków do korzystania z roweru ponieważ na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rowerzystów na poznańskich ulicach było bardzo mało.

Z perspektywy dwudziestu lat Zarząd Dróg Miejskich ocenia, że śmiała wówczas decyzja o budowie dróg rowerowych okazała się trafna, a trasa ulicami Kórnicką, Mostową, Wszystkich Świętych i Za Bramką do placu Kolegiackiego wciąż cieszy się ogromną popularnością rowerzystów…

Co ciekawe, pierwsza trasa III RP miejscami biegnie dokładnie tak samo jak przedwojenna droga rowerowa pamiętająca jeszcze czasy profesora Władysława Czarneckiego.
– Wykorzystanie starej drogi rowerowej było zarazem symbolicznym nawiązaniem do koncepcji budowy w Poznaniu sieci dróg rowerowych opracowanej w zespole Władysława Czarneckiego w 1934 roku – podsumowuje Libich.