Wakacje prawie we dwoje

Autor: sf, fot. archiwum LTM Communications
REKLAMA

Jeśli latem jesteś w ciąży nie oznacza to wcale, że musisz rezygnować z wakacyjnych planów. Po konsultacji z lekarzem i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, słoneczne dni spokojnie możesz spędzić na śródziemnomorskiej wyspie, nad jeziorem lub w górach.  

W większości przypadków kobiety ciężarne bez jakichkolwiek problemów mogą wybrać się na wakacje w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a mama czuje się dobrze to nie ma żadnych przeciwwskazań do podróży. Dopiero trzeci trymestr bywa nieco bardziej ryzykowny, ale zamiast rezygnacji z wyjazdu lepiej po prostu jeszcze bardziej na siebie uważać.

Zapytaj lekarza

Ciąża teoretycznie nie powinna nieść za sobą większych ograniczeń dotyczących wyjazdów na wakacje, kobieta nie jest jednak w stanie przewidzieć wszystkich możliwych jej powikłań. Dlatego przede wszystkim niezbędne jest zasięgnięcie opinii lekarza prowadzącego przed planowanym wyjazdem. Doradzi on, czy urlop w takim stanie jest wskazany, a także, czy dobrze zostało wybrane miejsce i czas pobytu poza miejscem zamieszkania. – Warto tak zaplanować swój wyjazd wakacyjny, by nie kolidował on z terminami wizyt kontrolnych i badań prenatalnych. O ile USG można przeprowadzić w dowolnym momencie ciąży, o tyle pozostałe spośród najpopularniejszych badań przeprowadzane są w konkretnych okresach: test podwójny PAPP-A i betaHCG w 11-14 tygodniu ciąży, z kolei test potrójny HCG, AFP, E3 w 15-20 tygodniu – mówi dr n.med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. Warto więc w tych tygodniach pozostać w domu i zamiast na wakacje udać się do specjalisty.

Z brzuszkiem w przestworzach

Jeśli położnik zezwolił kobiecie na wyjazd, to można przystąpić do planowania podróży. O ile to możliwe, kobieta nie powinna wybierać się w nią sama, nie dźwigać też ciężkich toreb i plecaków. A jaki środek lokomocji sprawdzi się najlepiej? Na pewno nie autokar, w którym kobieta zmuszona jest do tkwienia przez całą drogę w jednej pozycji, bez możliwości skorzystania z toalety. Lepszym rozwiązaniem – o ile tylko nie jest zbytnio zatłoczony – jest pociąg, a w nim przedział dla matek z dziećmi lub wagon sypialny. Jeszcze więcej komfortu da jazda samochodem, gdyż można robić przerwy, kiedy tylko odczuwa się taką potrzebę. Co ciekawe, wygodnym i bezpiecznym środkiem komunikacji dla kobiet w ciąży jest także samolot.

Samolot sprawdza się zarówno na krótkich, jak i długich trasach. Odradzam jedynie podróże tym środkiem transportu w bardzo wczesnych tygodniach (do 10 tygodnia) oraz pod koniec ciąży, kiedy to gwałtowne zmiany ciśnienia mogłyby sprowokować poród lub pęknięcie błon płodowych. Warto też, co 40-60 minut wstać i kilka minut pochodzić podczas każdej podróży, aby poprawić krążenie w żyłach dolnej części naszego ciała, co ma ochronne działanie przed zakrzepicą – mówi dr n.med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog.


Ciąża a plażowanie

Jeśli tylko pamięta się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nie trzeba rezygnować z ulubionych miejsc. Można wypoczywać zarówno w górach, jak i nad morzem. Oczywiście nie można cały dzień leżeć na plaży w pełnym słońcu lub wyczynowo zdobywać szczytów. Jednak nie ma konieczności rezygnacji ze spacerów, przechadzek i świeżego powietrza. O ile to możliwe, powinno się w czasie ciąży pozostać aktywną, gdyż bezruch nie służy ani kobiecie, ani maleństwu. – Należy jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny nie powinien być nadmierny, a sygnałem do odpoczynku jest odczuwanie zmęczenia lub bólu – mówi dr n.med. Rafał Kocyłowski. – Na wakacjach przede wszystkim przyszła mama powinna unikać też upałów i przegrzania organizmu – dodaje. Dlatego najlepiej nosić przewiewne, wygodne ubrania z naturalnych tkanin, starać się nie przebywać w pełnym słońcu dłużej niż godzinę bez przerwy i odpoczywać w cieniu. Używać też kremu z wysokim filtrem. Pamiętać również o regularnym uzupełnianiu płynów, by nie ulec odwodnieniu.

Jeśli sport to co?

Lato sprzyja wypadom nad wodę. Dodatkowo lekarze za najlepszy sport dla ciężarnych uważają pływanie, które ma dobry wpływ zarówno na kręgosłup, jak i na zmęczone, często obrzęknięte nogi. Jednak zawsze zanim kobieta wejdzie do wody powinna się upewnić, że kąpielisko jest bezpieczne i nieskażone. Najlepiej omijać małe, niepewne zbiorniki, w których mogą występować bakterie wywołujące groźne infekcje. – Do wody powinno się wchodzić powoli, dokładnie i spokojnie oswajając swoje ciało z jej temperaturą, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia przepływu krwi przez łożysko - mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. W morzach i oceanach uważać trzeba na silne i wysokie fale, które mogą mocno uderzyć w brzuch przyszłej mamy.

Ciąża nie oznacza wcale, że nie można odbyć wymarzonej podróży. Jeśli odpowiednio się do niej kobieta ciężarna przygotuje, to nie tylko taka wyprawa nie zaszkodzi, ale korzystnie wpłynie zarówno na kobietę, jak i maluszka.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA