Ethno Port Prolog

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu zapraszamy na Ethno Port Prolog – występ znakomitych muzyków z Mali – Bassekou Kouyate & Ngoni Ba oraz polskiej grupy Muzykanci.

Bassekou Kouyate to malijski czarodziej zachodnioafrykańskiej lutni – ngoni. Występował i nagrywał z największymi artystami muzyki świata oraz jazzu m.in. nestorem malijskiej sceny Ali Farka Toure, swym wieloletnim współpracownikiem Toumani Diabate, Taj Mahal czy Bela Fleck. Wraz z żoną, wokalistką Ami Sacko założył zespół Ngoni Ba, który w 2008 roku został uhonorowany nagrodą BBC w Kategorii Najlepszy Artysta Afryki oraz Najlepsza Płyta World Music za debiutancki „Segu Blue”.

Najnowsza płyta Bassekou Kouyate & Ngoni Ba to wydawnictwo „I Speak Fula”. Podobnie jak „Segu Blue” album w całości został nagrany w Bamako, a za jego produkcję odpowiedzialnymi byli Jerry Boys (Buena Vista Social Club) oraz Lucy Duran.  Koncerty Bassekou Kouyate & Ngoni Ba to barwna eksplozja afrykańskich rytmów i melodii  wykonywanych przez 7-osobowy zespół występujący w tradycyjnych strojach ludowych. 

W ciągu ostatnich lat zachwycali publiczność największych sal koncertowych oraz festiwali jak Womad czy BBC Proms. Nie ulega wątpliwości, że muzyka Afryki, zwłaszcza rejonu Mali, wywarła ogromny wpływ na kulturę zachodnią i oczarowała wielu znanych artystów oraz producentów.

„Bassekou i Ngoni Ba „opowiadają” o ewolucji muzyki afrykańskiej w jednym rozdziale… od ludowych zaśpiewów, poprzez blues i funk… ta historia rozgrzewa serca i porusza biodra!”
(Fatboy Slim)

„… fantastyczny przykład porywający ciało i ducha, dowód na to, że muzyka afrykańska inspiruje nas wszystkich, bez ograniczeń, niezależnie od płci, wieku, przekonań…”
(Damon Albarn)

Zespół wystąpi w składzie:

Bassekou Kouyate: lead ngoni
Amy Sacko: lead & backing vocals
Fousseyni Kouyate: ngoni ba
Oumar Barou Kouyate: ngoni
Moussa Bah: ngoni bass
Alou Coulibaly: calebasse
Moussa Sissoko: percussion

Muzykanci

Muzykanci to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej; grupa doceniona jest zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Laureaci wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja oraz Grand Prix festiwalu Euro Folk. Ich debiutancki album został nagrodzony tytułem Folkowego Fonogramu Roku, a w 2012 roku w plebiscycie internautów zorganizowanym przez Polskie Radio został wybrany najlepszą folkową płytą spośród wszystkich wydawnictw nominowanych i nagrodzonych w 14-letniej historii konkursu na Folkowy Fonogram Roku. Muzykanci koncertowali na scenach Polski i Europy (m.in. Niemcy, Szkocja, Czechy, Dania, Szwecja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, Macedonia, Białoruś). Po kilkuletniej przerwie w styczniu 2010 roku zespół wznowił działalność. Grupa inspiruje się muzyką łemkowską, węgierską, bałkańską, cygańską i żydowską, ma w repertuarze pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski. Kolejne płyty zespołu to: „A na onej górze…” (z polskimi balladami ludowymi), „Gore Gwiazda” (z kolędami) oraz Muzykanci i Hradistan (nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jerzego Pavlicy). Występ w CK „Zamek” to w części  zapowiedź długo oczekiwanej, nowej płyty zespołu.

Zespół wystąpi w składzie:

Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce
Jan Słowiński – altówka, basy, śpiew
Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, drumla
Alicja Hałas – bęben obręczowy, gordon

Koncerty obu zespołów odbędą się 21 lipca od godz.19 na Dziedzińcu Różanym Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Bilety: 35 zł (przedsprzedaż), 45 zł (w dniu koncertu), dzieci do lat 15 bezpłatnie pod opieką dorosłych.

Bilety do nabycia: w kasie CK Zamek oraz na stronie i w stacjonarnych punktach sieci eventim.pl