Usługi kosmetyczne z użyciem rybek z rodzaju Garra Rufa

Autor: sf, fot. P. Kusiak
REKLAMA

Wykonywanie zabiegów kosmetycznych z użyciem różnych gatunków ryb jest postępowaniem niekonwencjonalnym, nieuwzględnianym w kategorii naukowo udokumentowanych procedur leczniczych.

Garra Rufa to rybki pochodne od karpiowatych, znane na świecie pod wieloma nazwami takimi jak: The Doctor Fish, Kangal Fish, Nibble Fish, czy Doktor Ryba. Rybki pochodzą z rzek i źródeł krajów północnej części Środkowego Wschodu, takich jak: Syria, Turcja, Iran i Irak.

Na stronach internetowych pojawiają się reklamy, zachęcające do skorzystania z zabiegów oczyszczania skóry dłoni i stóp ze zrogowaciałego naskórka przy użyciu rybek Garra Rufa. Pojawiają się informacje o leczniczym wręcz działaniu rybek, które pomagać mają w zwalczaniu łuszczycy, wyprysków, zapaleń skóry, egzem.

Negatywnie ocenia się zabiegi kosmetyczne z użyciem rybek z rodzaju Garra Rufa ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne. Głównym powodem jest możliwość transmisji zakażeń, wynikająca z faktu, że zwierzęta wchodzą w bezpośredni kontakt ze skażonym materiałem biologicznym. Dłonie i stopy poddawane wymienionym zabiegom podlegają drobnym urazom, charakteryzują się dużą skłonnością do występowania otarć naskórka i skaleczeń. Nie można wykluczyć, że w trakcie samego zabiegu kosmetycznego i usuwania martwych warstw nabłonka nie dojdzie do mikrourazów i naruszenia ciągłości tkanek.

W trakcie zabiegów z użyciem rybek Garra Rufa może dochodzić do transmisji zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C, HIV, a także mikroorganizmami wchodzącymi w skład mikroflory powłok ciała, w tym gronkowcami. Kwestią dotychczas niewyjaśnioną jest potencjalne ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych i dermatologicznych pomiędzy kolejnymi pacjentami.

Istnieje potencjalne ryzyko narażenia klientów na rozwój niektórych chorób dermatologicznych o podłożu infekcyjnym, to jest: ziarniniak basenu pływackiego (wywołane - Mycobacterium marinum); zapalenie mieszków włosowych (wywołane - Enterobacter, Klebsiella, Eschiericha, Proteus).

Przenoszeniu infekcji mogą sprzyjać warunki panujące w akwariach, w których przebywają ryby. Filtracja wody i jej dezynfekcja promieniami UV, nawet jeśli zmniejsza ryzyko transmisji zakażenia, nie eliminuje go całkowicie. Czynnikiem mogącym brać udział w przenoszeniu infekcji są bowiem organizmy żywe, które nie podlegają dezynfekcji, a jedynie akwarium i woda (poddawane dezynfekcji). Zabiegi filtrowania i oczyszczania wody są niewystarczające, bowiem wyszczególnione bakterie są izolowane z ryb, zatem woda może być stale zakażana.

Powyższe stanowisko poparte jest opinią Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Dermatologii i Wenerologii.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA