Missisipi – Warta Blues

Coraz więcej pomysłów na aktywizację życia kulturalno-społecznego nad Wartą. Czy najnowszy projekt uczyni z Warty polskie Missisipi?

„Mississippi – Warta Blues” to pomysł na festiwal, który dzieje się nie tylko nad Wartą, ale również na Warcie. Impreza trwa od 16 do 23 lipca. Przez siedem dni jej uczestnicy wezmą udział w warsztatach muzycznych, odbywających się na barkach turystycznych. Podczas rejsu wody Warty wypełnią się muzyką, która rozleje się na miasta-porty, do których impreza zawita, a będą to kolejno: Poznań, Oborniki, Wronki, Międzychód, Skwierzyna, Gorzów Wlkp. oraz Kostrzyn nad Odrą. Na mieszkańców czekać będzie szereg atrakcji, w tym niesamowite koncerty oraz wspólne jam session, gdzie każdy będzie mógł zagrać na własnym instrumencie.

Główny cel – rozwój turystyki wodnej

Impreza ma pokazać jak wielki potencjał turystyczny i rekreacyjny drzemie w wodach Wielkiej Pętli Wielkopolski. Realizacja przedsięwzięcia ma przyczynić się do rozkwitu ruchu turystycznego na rzece Warcie i w efekcie wymusi poprawę infrastruktury nabrzeżnej, choćby w postaci nowych marin czy też innych miejsc, gdzie wodniacy będą mogli zacumować. Wszystkie te działania w konsekwencji będą stymulować lokalny biznes i doprowadzą do powstawania nowych miejsc pracy.

Aspekt kulturalny

Impreza jest oryginalnym wydarzeniem kulturalnym. Podczas rejsu uczestnicy będą brać udział w warsztatach muzycznych z gry na gitarze, harmonijce ustnej oraz wokalu. Lekcje prowadzić będą profesjonalni instruktorzy. Po zawitaniu do każdego z siedmiu „miast-portów” prowadzone będą bezpłatnie warsztaty na brzegu dla wszystkich chętnych mieszkańców. Wieczorem natomiast odbywać będzie się przegląd początkujących artystów (wyłonionych wcześniej przez każde z miast). Każdy wieczór zwieńczy koncert grany z pokładu statku „Władysław Łokietek” lub na scenie ulokowanej przy rzece.

Aspekt społeczny

W rejsie uczestniczyć będą osoby niepełnosprawne, które również wezmą udział w warsztatach muzycznych. Na ich potrzeby przeznaczony będzie pokład statku „Władysław Łokietek”, na który organizatorzy zabierać będą kilku- lub kilkunastoosobową grupę osób niepełnosprawnych. Mówiąc o wymiarze społecznym imprezy warto podkreślić, że mieszkańcy siedmiu miast, zyskają ciekawe wydarzenie kulturalne – wieczorny koncert wraz z przeglądem początkujących zespołów muzycznych.

Pomysłodawcami festiwalu są: senator Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej i Saturnin Żukowski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Początkującym Artystom.

Od lat wspieram ideę „powrotu Poznania nad rzekę” i stworzenia z terenów nadwarciańskich miejsca do odpoczynku i relaksu, a z rzeki szlaku wodnego do uprawiania sportów i turystyki wodnej. Pojawiające się od lat „pomysły na Wartę”, pozostają jedynie na papierze. Dlatego wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Początkującym Artystom i przy osobistym zaangażowaniu jego prezesa, Saturnina Żukowskiego postanowiliśmy zrobić coś tu i teraz. W ten sposób zrodził się pomysł imprezy „Mississippi – Warta Blues”. Nie ograniczamy się jedynie do Poznania, chcemy ożywić całą Wielką Pętlę Wielkopolski. Oprócz Poznania zawitamy do Obornik, Wronek, Międzychodu, Skwierzyny, Gorzowa Wlkp. oraz Kostrzyna nad Odrą – powiedziała senator Jadwiga Rotnicka. – Festiwal „Mississippi – Warta Blues” to dość duże przedsięwzięcie, do którego przygotowania rozpoczęliśmy jeszcze w zeszłym roku. Do współpracy zaprosiliśmy samorządy lokalne, odbyliśmy szereg rozmów i udało się. W każdym mieście otrzymaliśmy deklarację pomocy w organizacji imprezy. Pomogli również sponsorzy, za co również jesteśmy wdzięczni – dodała senator Rotnicka.

Poznański samorząd już udzielił wsparcia. Na nowej przystani, obok KontenerArt rozpocznie się ten bluesowy rejs. Początek w poniedziałek, 16 lipca, o godz. 17.30. Prócz profesjonalnych muzyków, zagrają też absolutni debiutanci. To szansa dla tych, którzy grają w garażach, żeby wyszli na scenę i pokazali się publiczności – podkreśla Saturnin Żukowski.

Festiwal „Mississippi – Warta Blues” jest wydarzeniem kulturalno-turystyczno-edukacyjnym. W zamyśle organizatorów ma być imprezą cykliczną odbywającą się co roku na jednym z trzech odcinków Wielkiej Pętli Wielkopolski. W tym roku będzie to odcinek Poznań-Kostrzyna nad Odrą, w kolejnych najprawdopodobniej: Bydgoszcz – Santok oraz Bydgoszcz – Konin/Poznań.

Z okazji festiwalu wydano folder będący przewodnikiem po miastach-portach. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.