Otwarcie Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Autor: Agnieszka Stempin, fot. Katerina Zisopulu-Bleja
REKLAMA

Nowa placówka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - Rezerwat Archeologiczny „Genius Loci” na Ostrowie Tumskim - to przede wszystkim miejsce dobrych pomysłów, do których inspirację stanowią oryginalne umocnienia grodu poznańskiego z okresu średniowiecza i renesansu.

Idea funkcjonowania obiektu

W Rezerwacie połączono tradycję z nowoczesną technologią. Zwiedzający wejdą do sali kinowej, w której odbędzie się projekcja filmu wykonanego w technologii 3D. Następnie obejrzą oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Pełniejszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu fortyfikacyjnego pomoże obraz holograficzny i multimedialne kioski. Wewnątrz obiektu wyznaczono przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych. Dyrekcja Muzeum chce gościć tutaj przedstawicieli różnorodnych gałęzi nauki, ukazujących ciekawe rozwiązania w wielu obszarach dotyczących zarówno techniki, inżynierii, jak i kultury oraz sztuki. W ten sposób powstanie innowacyjne centrum edukacji historycznej, w którym przeszłość powinna przyciągać ludzi otwartych i kreatywnych oraz stawać się inspiracją dla przyszłości.

Nazwa Rezerwatu: Genius Loci - Przekrój Poznania

Nazwa rezerwatu - Genius Loci (łac. Duch opiekuńczy) - nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta. Prowadzone od 2008 roku wykopaliska odsłoniły świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. Dzięki badaniom wiemy, że w X wieku wyspa tętniła życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje, dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego. Geniusz miejsca sprawił, że to właśnie tu skupili się ludzie obdarzeni wielką charyzmą, potrafiący wcielać w życie wspaniałe idee, skupiać innych wokół szczytnych celów i „zarażać” ich dobrymi pomysłami.

Podstawowe dane techniczne i finansowe

Powierzchnia terenu przekazanego przez Poznańską Kurię Metropolitalną Poznaniowi w celu realizacji inwestycji wynosi 1002 metrów kwadratowych. Powierzchnia zabudowy w obrysie parteru liczy 435 m kw., a powierzchnia całkowita 631 m kw. W części podziemnej znajdują się: sala ekspozycyjna reliktów wału grodu poznańskiego, korytarz z ekspozycją fundamentów muru biskupa Lubrańskiego oraz część komunikacyjna. Na parterze mieści się wielofunkcyjna sala kinowa przystosowana do projekcji w technologii 3D, hol z szatnią oraz zaplecze sanitarne. W obiekcie znajdują się również tzw. infokioski. Prezentowany będzie także holograficzny obraz grodu z czasów jego świetności.

Nowoczesny, wyposażony w multimedia Rezerwat będzie czynny dla wszystkich zainteresowanych historią od 30 czerwca.

 

 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA