MTP: Sala Ziemi już z siódmym dźwigarem

2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, ekran projekcyjny o powierzchni 100 metrów kwadratowych i miejsca dla 2 tysięcy osób na kongresy, koncerty i spotkania – tak będzie wyglądała Sala Ziemi na MTP. Właśnie dziś na stropie hali położono ostatni, siódmy dźwigar.

Modernizacja Sali Ziemi mieszczącej się w przebudowanym pawilonie 15 jest największą inwestycją budowlaną MTP w ostatnim czasie.
– Przedtem tu był pawilon tak zwany francuski – przypomniał Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP. – Nosił taką nazwę dlatego, że pierwotnie stał na francuskim lotnisku Le Bourget, a później został zdemontowany i przewieziony do Poznania. Ale ponieważ był kilkupoziomowy, wystawcy niechętnie korzystali z wyższych poziomów budynku. Stąd pomysł przekształcenia pawilonu w centrum konferencyjne. I z myślą o konferencjach, zwłaszcza międzynarodowych, bo Poznań jest przecież dużym ośrodkiem akademickim, budujemy to centrum, by można tu było godnie przyjąć inżynierów, lekarzy czy specjalistów z innych dziedzin.

Przebudowa nie była łatwym zadaniem, bo wymagała podwyższenia budynku i to w czasie jego normalnego funkcjonowania.
– Przez wiele miesięcy na pierwszych dwóch kondygnacjach toczyło się normalne targowe życie, odbywały spotkania – opowiadał Sławomir Maciejewski z Hochtiefu, wykonawcy pawilonu. – A u góry trwała budowa. To pierwszy funkcjonujący obiekt bez dachu…

Po usunięciu 5 tysięcy metrów kwadratowych starego dachu rozpoczęto montaż siedmiu szerokich na 48 metrów i ważących blisko 200 ton stalowych dźwigarów, do których będzie podwieszone przykrycie dachu. Dziś właśnie zamontowano ostatni, siódmy dźwigar i montaż dachu może się rozpocząć.

Podwyższenie budynku o 4 metry pozwoli na montaż teleskopowych trybun i sprawi, że będzie to naprawdę multimedialny obiekt. Trudno sobie wyobrazić imprezę, która nie mogłaby się w nim odbyć. Dzięki ekranowi o powierzchni stu metrów kwadratowych będzie się tam mogły odbywać dowolne konferencje i kongresy. Na teleskopowych trybunach będzie mogło zasiąść 1500 widzów, którzy dzięki amfiteatralnemu układowi sali będą mogli wygodnie oglądać spektakle, koncerty czy widowiska multimedialne. Sala nadaje się równie dobrze do zorganizowania koncertu, spektaklu operowego, jak i baletowego – ma 11 metrów wysokości! Co więcej, w przypadku konieczności można ją podzielić na dwie odrębne sale i organizować dwa wydarzenia w tym samym czasie.

Sala będzie też w pełni przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych – Poznań wreszcie więc doczeka się sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt.
Nową halę zaprojektowało studio ADS.