Krzyk pod wodą – rasowy duński kryminał wkrótce w Polsce

Autor: sf, fot. Materiały prasowe
REKLAMA

27 czerwca do polskich księgarń trafi powieść kryminalna Krzyk pod wodą duńskiego duetu pisarskiego, Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerga. Książka ta wygrała konkurs na najlepszy debiutancki kryminał, organizowany przez duńskie wydawnictwo Politiken, pod szyldem którego publikuje m.in. taka sława literatury sensacyjno-kryminalnej, jak dobrze znany w Polsce Jussi Adler-Olsen.

27 czerwca do polskich księgarń trafi powieść kryminalna Krzyk pod wodą duńskiego duetu pisarskiego, Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerga. Książka ta wygrała konkurs na najlepszy debiutancki kryminał, organizowany przez duńskie wydawnictwo Politiken, pod szyldem którego publikuje m.in. taka sława literatury sensacyjno-kryminalnej jak dobrze znany w Polsce Jussi Adler-Olsen. Krzyk pod wodą zebrał entuzjastyczne opinie krytyków i prawie natychmiast po wydaniu stał się bestsellerem. Sukces powieści sprawił, że jej autorzy porzucili swoje dotychczasowe profesje i całkowicie poświęcili się pisarstwu. W Danii ukazał się już kolejny kryminał duetu Gerlow­-Tornbjerg, będący kontynuacją Krzyku pod wodą; również i on utrafił w gusta krytyków.

Krzyk pod wodą to dynamiczna relacja z kilku dni życia Katerine Wraa, utalentowanej profilerki kryminalnej. Po pobycie w Anglii, gdzie doskonaliła swój warsztat, Katerine wraca do Danii i – początkowo bez przekonania – zatrudnia się w Task Force, tworzonym właśnie wydziale duńskiej policji do zwalczania grup przestępczych. Zanim jednak podejmie docelowe obowiązki, musi zmierzyć się ze sprawą, która z grupami przestępczymi nie ma nic wspólnego. W ogrodzie przy rodzinnej willi żona znajduje ciało brutalnie zamordowanego męża – lekarza położnika. Sprawne dochodzenie, prowadzone przez Jensa Høgha, zdaje się jednoznacznie wskazywać na podejrzanego o popełnienie zbrodni – ma nim być czeczeński emigrant. Jednak Katrine czuje, że coś tu nie gra. Dzięki niezłomnemu uporowi, również w przeciwstawianiu się swoim kolegom z pracy, usiłującym zdeprecjonować jej wkład w wyjaśnianie sprawy, trafia na nowe ślady; odkrywa podwójne życie zamordowanego i jego mroczną tajemnicę. Co więcej, sama musi stawić czoła duchom swojej przeszłości i wygrać… albo zginąć.

Krzyk pod wodą to trzymający w napięciu kryminał, w którym gęstą atmosferę buduje niejednoznaczna równoległa narracja z intrygującą retrospekcją. Zaskakujący zwrot akcji, punkt kulminacyjny i przejmujące zakończenie w pełni tłumaczą sens hasła, zamieszczonego przez wydawcę na okładce książki: „Zło jest bliżej niż myślisz”.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA